ΑΕΚ – ΑΕΛ 4-1: Η ταξιαρχία «Κίτρινο-Μαύρο» με τέσσερα γκολ

Κέρδισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο τουρνουά ΙκΑυτό επικράτησε 4-1 ΑΕΛ Στο ένατο παιχνίδι Interwetten Premier League.

Διαφήμιση

Το κίτρινο-μαύρο ήταν καλύτερο για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκαν στο 55ο λεπτό Ο πρώτος στόχος του Θεοδόσιου Μαχαιρά Παρά την ισοπαλία 1-1 από το “Violet” Με ένα υπέροχο σουτ από τον Σπάρβ, Αντέδρασε και σκόραρε τρία ακόμη γκολ, καθώς ο Πέτρος Μάνταλος έδωσε 3 ασίστ (!) Στους συμπαίκτες του.

Η ομάδα του Τεράστια καριέρα Έφτασε τους 16 πόντους στο -3 από τους πρωταθλητές Ολυμπιακός, μετά από επτά παιχνίδια και εννέα παιχνίδια, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε χαμηλή, με μόνο πέντε βαθμούς.

Δραστηριότητα ALBANIS, ευκαιρίες AEL και VAR

Ο Massimo Carrera έδωσε στον Christos Albanese την ευκαιρία να ξεκινήσει ως βασικός παίκτης εναντίον της AEL και δικαιολόγησε τον 26χρονο πτέρυγα, καθώς ήταν ένας από τους πιο ενεργητικούς και απειλητικούς παίκτες της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 18ο λεπτό είχε μια καλή ευκαιρία να στείλει την μπάλα στο δίχτυ, 14 λεπτά αργότερα πέρασε την μπάλα στον Γιέβεν Σάκοφ, αλλά ο Μανώλης Μπερτούς υπέγραψε στη γραμμή και δεν επέτρεψε στον Ουκρανό να ανοίξει το σκορ.

Σε γενικές γραμμές, ο αγώνας κυριαρχούσε από τον Al Ittihad, περιστρέφοντας την μπάλα και αναπτυσσόταν κυρίως από τα αριστερά με τον Γέροντα Λόπεζ και τον Θεοδόσιο Μαχαιρά. Στην πραγματικότητα, ο Πορτογάλος έκανε έναν τελικό για την ομάδα του, αλλά ο Nagy μπλόκαρε εκπληκτικά το κεφάλι του όμορφου Petros Mandalos στη γωνία. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΛ προσπάθησε να “χτυπήσει” την αντεπίθεση με τους αρχικούς παίκτες της Πλάτιλα και Ντόρμισαϊ, αλλά εκτός από δύο πολύ καλές πιθανότητες στο 11ο και 12ο λεπτό, δεν δημιούργησε σημαντικά στάδια μπροστά από το σπίτι του Παναγιώτη Τσεντούτα.

READ  Damn Euroleague: No. 2 Past, Edward Scott!

Στο 40ο λεπτό, τα δεδομένα του αγώνα θα μπορούσαν να έχουν αλλάξει, καθώς ο Βασίλης Φούτιας κλήθηκε να ελέγξει το χέρι του Μιλοσαβλίεβιτς για ένα σουτ από τη Μακίρα, αλλά και ένα λάθος από τον Σάκοφ στο Σπαρφ. Τέλος, ο διαιτητής της Ένωσης Άρτας αποφάσισε ότι υπήρξε ένα λάθος από τον Ουκρανό στην αρχή του σταδίου, θεωρώντας ότι η εξέλιξη δεν πραγματοποιήθηκε.

ο Αναμενόμενοι στόχοι της Opta Βλέπετε τη γενική απειλή για κάθε ομάδα και τους στόχους που πρέπει “να” σημειώσετε με βάση τους τελικούς τους. Όσο μεγαλύτερος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα. Μπορείτε να επιλέξετε τη μέθοδο επίθεσης και να δείτε τους τελικούς κάθε ομάδας ξεχωριστά σε κανονική ροή, από συγκεκριμένα στάδια κ.λπ.

Αλλάξτε την πλευρά και το μαχαίρι μου στον πρώτο στόχο

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Carrera άλλαξε την ομάδα του στο Albany και τον Machera για να πλησιάσει και έπαιξε με το άλλο πόδι. Οι δύο παίκτες, παρόλο που η ΑΕΚ ήρθε στο ντοπ, ήταν αυτοί που συνεργάστηκαν (ακόμα και με λίγη βοήθεια από τον αντίπαλο) στο 1-0 για την ομάδα του.

Ο Αλβανίς κατέβασε την μπάλα, αφού ο Ιλιάδης έστειλε, και ο Τουρ προσπάθησε να κυνηγήσει, αλλά ισοπέδωσε στον Μαχίρα, ο οποίος πυροβόλησε με ένα εξαιρετικό σουτ ενώ εν κινήσει ξεπερνώντας τον Νάγκι, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα. Στην πραγματικότητα, αυτό είναι το νούμερο ένα γκολ για τον νεαρό πτέρυγα στην κίτρινη και μαύρη φανέλα σε επαγγελματικό επίπεδο.

Κάντε κλικ στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε πού βρίσκεται η κύρια περιοχή εργασίας κάθε παίκτη.

GOLARA SPARV με πιστοποίηση τεχνολογίας VAR

Μετά το 60ο λεπτό, η Carrera ήθελε να «ενεργοποιήσει» την επίθεσή του, περνώντας από τον Karim Ansarifard και τον Marco Levagia για να μπουν στο γήπεδο. Ωστόσο, η AEL κατάφερε να μετατρέψει τον πρώτο τελικό σε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αν και με περιστασιακό τρόπο.

READ  Granada PAUK: Εξάλειψη ευκαιριών και νίκης (Βίντεο + Φωτογραφίες)

Ο Sparv μπήκε στην περιοχή του αντιπάλου, έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, με την μπάλα να χτυπά την οριζόντια γραμμή και στη συνέχεια να διασχίζει τη γραμμή τέρματος. Ωστόσο, ο Φωτιάς χρειαζόταν τη βοήθεια του VAR, έχοντας κάνει ένα επιθετικό φάουλ μετά το στάδιο στον Πλάτελλα που σκόραρε με στενή κεφαλιά.

Το “VOLIDA” SIMOES και GALANOPOULOS επιστρέφουν με θέα

Ωστόσο, η χαρά του «μωβ» διήρκεσε μόνο τέσσερα λεπτά, αφού ο Μαντάλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μουσίκ στο 72ο λεπτό, και έδωσε μια υπέροχη κεφαλιά στον Ανσαφάρντ, με τον Ιρανό σκόρερ Νάτζι 2-1.

Όλοι πίστευαν ότι … το κερασάκι στην τούρτα τέθηκε στο 78ο λεπτό με ένα υπέροχο γκολ από τον Andre Simoes, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δίχτυ με ένα φοβερό μακρύ σουτ, μετά από ένα κόρνερ από τον Μάνταλο.

Ωστόσο, ο Κώστας Γαλανόπουλος δεν είπε την τελευταία λέξη. Ο μέσος ΑΕΚ επέστρεψε στον αγώνα πρωταθλήματος μετά από σχεδόν ένα χρόνο και … γιόρτασε ένα εξαιρετικό γκολ με ένα σουτ εν κινήσει στο 89ο λεπτό του αγώνα.