Ατλέτικο Μαδρίτης – Κάδιξ 4-0 – Ποδόσφαιρο – Ισπανία

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Κέρδισε η Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 Cádiz, στο πλαίσιο του ένατου αγώνα του ισπανικού πρωταθλήματος, και η εγχώρια σειρά του συνεχίστηκε, μετά το πρώτο ημίχρονο 1-1 εναντίον του Lokomotiv Moscow.

Δύο γκολ για την ομάδα του Diego Simeone, η οποία σημείωσε εύκολη νίκη (τέταρτη συνεχόμενη στη La Liga) μετά από μακρά πορεία, σκόραρε ο Joao Felix, ο οποίος έλαβε επίσης βοήθεια. Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ στο όγδοο λεπτό με κεφαλιά μετά το λάθος του Λέντεσμα. Ενώ ήταν επίσης ο παίκτης που σφράγισε τους «τρεις πόντους» του Ροχίπλάνκος με μια θέση στο 90 + 1. Εν τω μεταξύ, ο Τζιορέντε έκλεψε την μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου και σημείωσε 2-0 σε 22 λεπτά, ενώ ο Σουάρεζ, μετά από ένα πέρασμα από τον Φελίξ, σκόραρε με ένα συρόμενο σουτ στο 51ο λεπτό.

Η Atletico είναι στην κορυφή με 17 πόντους σε 7 παιχνίδια, ενώ η Sociedad διατηρεί το ίδιο σε 8 πόντους, σε 16 Ρεάλ Μαδρίτης σε 7 παιχνίδια.