Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 1-0: Η Carrasco την έστειλε στην κορυφή

Αυτή τη φορά το ντέρμπι είναι βαμμένο σε κόκκινο και λευκό! Μετά από 10 συνεχόμενα παιχνίδια εντός έδρας στο πρωτάθλημα όπου δεν μπορούσε να δοκιμάσει τη χαρά να νικήσει αυτόν τον αντίπαλο (3 ισοπαλίες – 7 ήττες στο λογαριασμό του), ο Ατλέτικο έσπασε τελικά το ρόδι νικώντας τη Βαρκελώνη 1-0 στο “Wanda Metropolitano”. “Για το δέκατο αγώνα στη La Liga.

Διαφήμιση

Ο Carrasco ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τρεις πόντους στον Rocheplancos και επέτρεψε στον Diego Simeone να γιορτάσει την πρώτη του καριέρα ως προπονητής του Atlético στο πρωτάθλημα εναντίον των Καταλανών, καθώς η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας δεν έχασε εδώ και 24. Αγώνες πρωταθλήματος με ρεκόρ 15 νίκες και 9 ισοπαλίες.

Η εικόνα της “Βαρκελώνης” είναι πολύ προβληματική όσον αφορά την πολυπλοκότητα, τη δημιουργικότητα και τη φαντασία στο παιχνίδι του, με τους Καταλανούς να απομακρύνονται από την κορυφή των βαθμολογιών από πολύ νεαρή ηλικία.

ο αγώνας

Το ντέρμπι “Wanda Metropolitano” πέτυχε μεγάλο ρυθμό στα πρώτα 20 λεπτά και κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου δημιουργήθηκαν συνολικά τρεις καλές πιθανότητες γκολ. Το ξεκίνημα ήταν με την πτώση της Βαρκελώνης από τον Griezmann από το ύψος μιας μικρής περιοχής για να στείλει την μπάλα πέρα ​​από την οριζόντια γραμμή, δίνοντας στον Atletico μια διπλή απάντηση.

Στο πέμπτο λεπτό, ο Ter Stegen έκανε ένα υπέροχο σουτ στη δεξιά του γωνία για να πυροβολήσει το σουτ του Σαούλ από έξω από την περιοχή του πέναλτι στη γωνία, ενώ στο 12ο λεπτό, ο Γερμανός τερματοφύλακας άφησε ένα άγαλμα όταν ο Τζιορέντε έστειλε την μπάλα στο σταυρό μετά από μια υπέροχη «περικοπή» και το σουτ στην περιοχή.

READ  Ο Rubicon παρεμβαίνει στο Υπουργείο Παιδείας το Σάββατο το βράδυ

Μετά τα πρώτα 20 λεπτά, οι δύο ομάδες επιβραδύνθηκαν και εξουδετερώθηκαν η μία την άλλη ταυτόχρονα, για την επερχόμενη 41η φάση και ο Lionel Messi εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο γκαζόν, με τον Αργεντινό να δραπετεύει με θαυμάσιο τρόπο από τη θέα των τριών. Οι αθλητικοί παίκτες λαμβάνουν και περνούν από την Άλμπα για να μπουν στην περιοχή από τα αριστερά αλλά νικήθηκαν στο τέταρτο τέταρτο με τον Ομπλάκ.

Ωστόσο, αυτό δεν ήταν το μεγάλο τελευταίο στάδιο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Rocheplancos κράτησε τα καλύτερα στο τρίτο και τελευταίο λεπτό καθυστέρησης. Ο Pique έχασε και έχασε τη μπάλα από την Μπαρτσελόνα στην επίθεση, ο Correa έκανε αμέσως κάθετη πάσα, ο Ter Stegen απέτυχε απίστευτα ανεπιτυχείς αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή του και ο Carrasco τον προσπέρασε, για να σκοράρει 1-0 από μεγάλη απόσταση. Βάλτε σε ένα ανυπεράσπιστο τζάκι!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατλέτικο είχε μικρότερο κίνδυνο να επιτεθεί καθώς ο κύριος στόχος τους ήταν να κρατήσουν τα μάτια τους 1-0 και φάνηκε ότι οι παίκτες των Κομάν είχαν ένα τεράστιο βουνό για να ανέβουν, δεν βρήκαν πολύ ελεύθερο χώρο για να φτάσουν στην περιοχή Ομπλάκ και για μια θεμελιώδη απειλή.

Ο Λάνγκλεϊ πλησίασε τον ισοσταθμιστή με δύο κεφαλίδες στο 56ο και στο 57ο λεπτό, αλλά έπεσε στο εξαιρετικά σταθερό Ομπλάκ, ενώ η Μπαρτσελόνα υπέστη ένα άλλο χτύπημα στο 62ο λεπτό, καθώς ο Τζέρναρντ Πίικ τραυματίστηκε σοβαρά και έφυγε, σχεδόν έκλαιγε. .

Η επόμενη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 82ο λεπτό, καθώς ο Griezmann κατευθύνθηκε για το σταυρό του Μέσι στην αγκαλιά του Ομπλάκ, και ήταν η τελευταία σημαντική φάση μπροστά από τους οικοδεσπότες.

READ  Ο Μιταράκης στο CNN Ελλάδα: Η τακτοποίηση των προσφύγων στο Καρά Τεπέ με γρήγορο ρυθμό

Παίζοντας στοχαστικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ότι ήταν πολύ προετοιμασμένος και καπετάνιος από τον πάγκο, ο Atletico γιόρτασε μια μεγάλη νίκη επί της Βαρκελώνης, το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα εναντίον των Καταλανών μετά από 10 αγώνες και το πρώτο για τον Simeone στο Λος Άντζελες. Η La Liga εναντίον της Βαρκελώνης μετά από 6 ισοπαλίες και 11 ήττες!

Από την άλλη πλευρά, η Μπαρτσελόνα πρόσθεσε μια άλλη αργή απόδοση στα περιουσιακά τους στοιχεία αυτή τη σεζόν και τώρα έχει σημειώσει μία νίκη στους έξι τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος και τρεις συνολικά σε εννέα αγώνες, οι οποίες τους έφεραν ήδη στο -9 από την κορυφή.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Oblak, Tripier, Savic, Jimenez, Ermozo, Giorente (73 ‘Costa), Koke, Saul, Carrasco, Korea (84’ Kontogbia), Felix (84 ‘Lemar)

Βαρκελώνη: Ter Stegen, Sergey, Pique (62 ‘Dest), Langel, Alba, Pjanic (83’ Braithwaite), de Young, Dembele, Messi, Pedri (57 ‘Coutinho), Griezmann (83’ Trinkau)

Πίνακας και αποτελέσματα του δέκατου αγώνα:

Παρασκευή, 20 Νοεμβρίου

Osasuna – Huesca 1-1 (68 ‘Garcia / 5’ Ramirez)

Σάββατο 21 Νοεμβρίου

Λεβάντε – Έλτσε 1-1 (12 ‘Millero / 64’ Morendi)

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76 ‘Moreno / 2’ Ramon Dias)

Σεβίλλη – Θέλτα 4-2 (6 “Kounde, 45 + 3” En-Nesiri, 85 “Escundero, 87” Munir / 10 “Aspas, 36” Nolito)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαρκελώνη 1-0 (Carrasco 45 + 3 ‘)