Βαρκελώνη – Ρεάλ Μαδρίτης 79-72: Η Blaugrana εκδικεί τη Σούπερ Κούβα

Nikola Mirotic Απουσίαζε από το παιχνίδι Επειδή όμως ο δίσκος το κράτησε για λίγες μόνο ώρες Βαρκελώνη Βρήκε έναν τρόπο να πάρει πόντους από πολλούς παίκτες και να διεκδικήσει τον εαυτό της στο σπίτι Ρεάλ Μαδρίτης (79-72) ένα μήνα αργότερα Νίκη στον τελικό του SuperCopa. Οι ιδιοκτήτες της γης είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, και πίεσαν το πεντάλ γκαζιού στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κοίταξαν πίσω στο πρόσωπο της “Βασίλισσας” που έφτασε στο Τέσσερις ήττες σε πέντε αγώνες Στην Ευρωλίγκα.

Διαφήμιση

Συνολικά, ο Πάμπλο Λάσο είδε τον Γκάμπριελ Ντικ τραυματισμένο και άφησε το αποδυτήριο τραυματισμένο, ανίκανο να επιστρέψει στη Γη για να βοηθήσει την ομάδα του.

Αγώνας

Τα πρώτα δέκα λεπτά δεν είχαν καλό ρυθμό, οι παίκτες των δύο ομάδων έχασαν στα πλάγια, αλλά η Μπαρτσελόνα βρήκε έναν τρόπο να προχωρήσει. Με την άμυνα να κάνει πολύ καλά και το Vakudo Capasso να σταματά … οι Blaugranas κατάφεραν σταδιακά να επιβάλουν τις «επιθυμίες» τους εξ ολοκλήρου και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να εξαπολύσουν τις ομάδες υπέρ τους.

Το +4 (18-14) από την πρώτη περίοδο έγινε +21 (48-27) στο τέλος της δεύτερης, ως αποτέλεσμα της έκρηξης του Kyle Koric (12 πόντοι από 3/4 και 5/5 βολές) και ομαδική εργασία στην άμυνα. Το πιο δημοφιλές παράδειγμα είναι 8 ριμπάουντ από τον Sergei Martinez, ο οποίος χάρη σε αυτόν τον λόγο κέρδισε την παραμονή του στο έδαφος για 16’07 “στο Μέρος 1. Όσον αφορά τη Ρεάλ Μαδρίτης; Οι λήψεις 10/31 και η αναλογία pass-to-foul (7/7) ήταν η κύρια αιτία της πτώσης, μαζί με την αδυναμία ελέγχου της ανάκρουσης. Μια στατιστική κατηγορία στην οποία κυριαρχούσε η Βαρκελώνη (22 έναντι 11).

READ  Μπαρτσελόνα με μια απίστευτη έκπληξη στον τελικό

Η Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε 27 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 25 πόντους στο τρίτο τρίμηνο, και η συνεργασία τους βελτιώθηκε, συλλέγοντας πόντους από τον Alberto Abaldi και μπήκε στον αγώνα. Ή έτσι. Οι φιλοξενούμενοι δεν τραυματίστηκαν από την επιλογή τους να διακινδυνεύσουν τρεις δείκτες για μερικούς παίκτες της Βαρκελώνης, και έπεσαν στα δώδεκα (64-52) στο 30ο λεπτό, και εξακολουθούν να ελπίζουν για διπλό.

Οι παίκτες του Pablo Lasso δεν μπορούσαν να φανούν πιο επικίνδυνοι, παρά τα κόλπα που προσπάθησε ο έμπειρος προπονητής. Η Ρεάλ Μαδρίτης παρατάχθηκε με τον Alberto Abaldi στο “4” και ο Trey Tompkins στο “5” σε μια προσπάθεια να ανοίξει περισσότερο το πεδίο και να χρησιμοποιήσει την ενέργεια των παικτών του Saronas Jacekievitzus. Ωστόσο, δεν ήταν επιτυχής, παρόλο που η διαφορά έπεσε στο -6 (75-69) σε ένα λεπτό και μισό.

Ο Sergi Martinez αποδείχθηκε αποφασιστικός με ριμπάουντ και μπάσκετ, διατηρώντας τη Βαρκελώνη σε ασφαλή απόσταση και εξασφάλισε τη νίκη της ομάδας του (79-72).

βιβλιογραφικές αναφορές: Cristodolo-Devala-Nidovic.

Τα δέκα λεπτά: 18-14, 48-27, 64-52, 79-72.

Βαρκελώνη (Jacekivicius): Davits 14 (4/6 2 πόντοι, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Hanga 4 (1/4 γύρος, 2/2 γύροι), Smith 7 (1), Hertel 6, Oriola 2 ( 5 ριμπάουντ), Abriens 8 (1/4 τρεις πόντοι, 5 ριμπάουντ), Higgins 13 (5/7 2 πόντοι, 0/4 τρεις πόντοι, 3/3 σουτ), Martinez 7 (1 τρεις πόντοι, 9 ριμπάουντ), Coric 15 (2), Μπάσκετ 3 (1/1 δύο πόντοι, 0/4 τρεις πόντοι, 1/2 σουτ, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 φάουλ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Lasso): Randolph 1, Rudi 3 (!), Abaldi 13 (2), Capasso 7 (1/4 two points, 1/5 three points, 2/2 shots, 6 assist), Labrovittola (0/3 λήψεις) Oluthen 3 (1), Squad 2, Jaruba 8 (5 ριμπάουντ), Tavares 6, Yul 9 (1/4 τρεις πόντοι), Tompkins 14 (6/7 δύο πόντοι, 0/1 τρεις πόντους, 2/2 σουτ, 7 Ριμπάουντ), Taylor 6 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ).

READ  Granada PAUK: Εξάλειψη ευκαιριών και νίκης (Βίντεο + Φωτογραφίες)

Στατιστικά ομάδας – Βαρκελώνη: 23/37 2 πόντοι, 5/20 τρεις πόντοι, 18/23 σουτ, 36 ριμπάουντ (28 + 8), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 φάουλ, 4 μπλοκ.

Στατιστικά ομάδας – Ρεάλ Μαδρίτηςισχύς: 21/44 πόντοι, 6/21 τρεις πόντοι, 12/14 σουτ, 29 ριμπάουντ (18 + 11), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 φάουλ, 2 σετ.

Οι ακόλουθες υποχρεώσεις των δύο ομάδωνΤην επόμενη εβδομάδα, η Μπαρτσελόνα θα δοκιμαστεί μακριά από τη Βασόνια, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει εντός έδρας με την Μπάγερν Μονάχου.

Πιστώσεις εικόνας: Eurokinissi

More from Rashad Badour

Crown Gala: Οι παίκτες του Ολυμπιακού έλαβαν μια πρόσκληση 3 ημερών για ένα deluxe δωμάτιο! (Βλέπουμε)

Νέες αποκαλύψεις σχετικά με την Τελετή του Στέμματος με τη συμμετοχή τριών...