Βελτιωμένος και νικητής, με το “super” Foster!

Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε επιθετικά και με πολλά προβλήματα στην άμυνα στο δεύτερο ευρωπαϊκό φιλικό του πριν από την έναρξη της σεζόν, με τους «πράσινους» να νικήσουν την Άλμπα Βερολίνου στην παράταση με σκορ 102-110. Καταπληκτική εμφάνιση από τον Foster.

Εγγραφείτε στο εβδομαδιαίο περιοδικό PAO και αποκτήστε πρόσβαση σε ποιοτικό περιεχόμενο για τον Παναθηναϊκό, το οποίο δεν θα βρείτε ελεύθερα στο Διαδίκτυο! Μεταβείτε στη διεύθυνση https://paomagazine.gr/.

Η αρχική πεντάδα

Άλμπα Βερολίνου: Lo, Siva, Olinde, Timan, Sikma
Παναθηναϊκός: Jackson, Foster, Papapetrou, Bentil, Papagiannis

Τα δέκα λεπτά: 23-26, 43-49, 65-68, 92-92, 102-110

Το παιχνίδι

Με βροχή ακριβών τριών δεικτών Ο αγώνας ξεκίνησε και για τις δύο ομάδες. Πριν ολοκληρωθούν ακόμη και 2 λεπτά παιχνιδιού, το σκορ είχε φτάσει 9-6, με αμφότερες τις ομάδες να στοχεύουν σε 5 συνεχόμενα τρίποντα. Από την πλευρά Παναθηναϊκός, ο Θετός και Παπαπέτρου Ήταν αυτοί που «απάντησαν» στα πρώτα σουτ τριών σημείων Γερμανοί. Άλμπα και “Τριφύλλι” περπατούσε “χέρι-χέρι” μέχρι 9 ′, όταν οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν +5 (21-26), αλλά ο Μέλος γεωργικού συλλόγου μειώθηκε σε -3 (23-26) πριν από τη λήξη του 1ο τρίμηνο.

Στο 2ο δέκα λεπτά, Ο Παναθηναϊκός με Κασελάκη και Νεντόβιτς κατάφερε να πάρει ένα κοντό κεφάλι, ήταν στο +6 (25-31, 12 ′), αλλά το Γερμανοί αντεπίθεση και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά από το σκορ. Συγκεκριμένα, μέχρι 14 ′ ο Άλμπα τον κράτησε Παναθηναϊκός σε ένα καλάθι, τη στιγμή που έτρεξε ένα ατομικό σκορ 11-2 για 36-33 υπέρ της. Ωστόσο, από τα μέσα της περιόδου και μετά “Εξι” ξύπνησε και φάνηκε καλύτερα, κάτι που αντανακλάται στο σκορ. Με Θετός για να κάνουν το 4/4 στα 6,75, οι «πράσινοι» ανέτρεψαν την κατάσταση σε βάρος τους και ήταν πάλι μπροστά με +5 (36-41, 17 ′), με την κατάσταση να διατηρείται μέχρι το ημίχρονο να σπάσει. Ετσι το “Εξι” οδήγησα στο αποδυτήριο μπροστά μου 43-49.

READ  ΠΑΟΚ - Tzolis Revelation: Αυτή είναι η συμφωνία για το νέο συμβόλαιο

Ο Θετός συνέχισε να είναι … ζεστό και μέσα 2ο ημίχρονο, διατηρώντας τον “Εξι” στη θέση του οδηγού (48-53, 23 ′), φτάνοντας 18 βαθμοί. Η φόρμα του Αμερικανική Φρουρά και το δικό του Παναθηναϊκός σε παύση λόγω προβλήματος με το χρονοδιακόπτη και τον πίνακα αποτελεσμάτων στο “Zalgiris Arena”. Έτσι, η γερμανική ομάδα βρήκε την ευκαιρία να αντεπιτεθεί και να εξισώσει προσωρινά, από τότε Νεντόβιτς με ένα τρίποντο το έφερε πίσω “Τριφύλλι” σε θέση οδηγού (56-59, 27 ′). Λίγο αργότερα, με ένα ανύπαρκτο 5ο φάουλ Παπαγιάννης απεστάλη, αλλά αυτό δεν σταμάτησε την ομάδα του Βόβορα για να ολοκληρώσετε το 3ο τρίμηνο με θετικό τρόπο (65-68).

Με Νεντόβιτς και Αύγουστος να έρθει μπροστά, o Παναθηναϊκός αύξησε το προβάδισμά του (69-75, 32 ′) στην αρχή 4ο τρίμηνο, διατηρώντας το εξαιρετικό ποσοστό τριών μονάδων (45,5%). Ωστόσο, αμέσως μετά, οι “πράσινοι” έχασαν τη συγκέντρωσή τους και την ομάδα του Ανανέωση κατάφερε να επιστρέψει κοντά στο σκορ (77-79, 34 ′) με Μέλος γεωργικού συλλόγου και Ολίντε, ενώ ο Αμερικανός φύλακας με ένα δεύτερο τρίποντο στη σειρά, γύρισε τα πάντα ανάποδα (80-79, 35 ′). Το χάσμα άνοιξε ακόμη περισσότερο υπέρ τους Γερμανοί (82-79, 35 ′), με Βόβορα για να καλέσετε βιαστικά χρονικά όρια. Οι φωνές του Έλληνας τεχνικός έλαβε χώρα ως Παναθηναϊκός μπήκα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα που ήταν μπροστά μου 89-91. Ωστόσο, το Άλμπα κατάφερε και ανέκτησε το σκήπτρο (92-91, 39 ′), με Βόβορα για να καλέσετε ένα χρονικό όριο, ενώ απομένουν μόνο 9,2 στο χρονόμετρο. Στην επαναφορά, το Τίμαν μολυσμένος Παπαπέτρου στις 6:07 ″, με τον παίκτη του “Τριφύλλι” να το κάνω 1/2 και ο αγώνας θα οδηγήσει σε επιπλέον χρόνο (92-92).

READ  Προκριματικοί: Ο Σέλτικ με την Μπάρκα προκρίθηκε για προκριματικούς, η Red Star σημείωσε πέντε - Champions League

Κατά τον επιπλέον χρόνο του παιχνιδιού, Άλμπα και Παναθηναϊκός περπατούσαν μαζί στο σκορ (99-99, 42 ′), με Θετός να συνεχίσει να κάνει απίστευτες εμφανίσεις. Μετά το Αμερικανός φύλακας και Τζάκσον σημείωσε δύο απίστευτα τρίποντα και έδωσε… ένα πλεονέκτημα 6 πόντοι στα “πράσινα” (99-105, 43 ′), ενώ το καλάθι του και φάουλ Παπαπέτρου Ο αγώνας, που τελείωσε με το σκορ στις 102-110.

“All Green” MVP του παιχνιδιού: Μάρκους Φόστερ