Βολιβία-Αργεντινή 1-2: Η κατάρα του Λα Παζ γράφεται

Ήταν το πιο σκληρό σπίτι για εκείνη Αργεντίνη. Δεν γιόρτασε μια νίκη στο αποκορύφωμα της Λα Παζ από … 2005! Αγώνας της Βολιβίας για τον δεύτερο αγώνα των προκριματικών Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει πλέον εφιάλτης για την Apiceleste.

Διαφήμιση

Στο 24ο λεπτό, … ο επιθετικός του Verdi και … Al-Jallad (πέντε γκολ εναντίον της εθνικής ομάδας Tango, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο) από την Αργεντινή, ο Marcelo Martins Moreno, νίκησε τον Armani με κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο, η Αργεντινή είχε τα ψυχικά και ανταγωνιστικά αποθέματα για να φτάσει στην αποβολή, τη νίκη και τα 2/2. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου – στο 45ο λεπτό – ο Μέσι κατέλαβε τον Lautaro Martins από την αριστερή πλευρά, χάνοντας τον έλεγχο και τη σύγχυση.

Αλλά η άμυνα της Βολιβίας ήταν πιο συγκεχυμένη. Ο Ίντερ τον έβαλε εναντίον και έδεσε.

Ο Lionel Scaloni παρακάλεσε τον Joaquin Correa στο 59ο λεπτό και το δικαιολόγησε. Στο 79ο λεπτό, ο Lionel Messi έδωσε ένα μαγικό πέρασμα στον Martins, ο οποίος άνοιξε πιο αριστερά στην Κορέα και σχημάτισε το τελικό σκορ (1-2).

Τέλος πάντων, η Αργεντινή έφτασε στο 2/2. Όπως το 1962, όπως το 1986, το 1994, το 2002, όπως και το 2010. Σε όλες τις προαναφερθείσες περιπτώσεις, προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου.

Ο Lotaro Martinez είναι ο πρώτος Αργεντινός (εκτός από τον Messi) που σκόραρε γκολ και βοηθούσε στα προκριματικά από το 2013, όταν ο Rodrigo Palacio ήταν εναντίον του Περού.

Βολιβία (Faraya): Lambi, Torres, Carrasco, Valverde, Chavez, Tsumairo (65 ‘Miranda), Castro (64’ Cespides), Vajjar (81 ‘Orosco), Cardozo (86’ Arab ‘), Martins, Sociedo (46’ Bustamante).

READ  Ο Boudou Glimt δέχτηκε την προσφορά Olympiacos στο Purekan

Αργεντινή (Scaloni): Armani, Montiel, Martinez Quarta, Otamendi, Tagliafico, De Paul (68 ‘Dominguez), Paredes (68’ Guido Rodresguez), Palacios, Messi, Martinez (89 ‘Medina), Ocampos (59’ Joaquin Correa).