Για πρώτη φορά στον τελικό του Champions League, City, 2-0 στο Παρίσι Saint-Germain

Η Μάντσεστερ Σίτι θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο Champions League στην ιστορία της.

Η ομάδα της Guardiola κέρδισε την Τρίτη το βράδυ στην Αγγλία με 2-0 με τον Παρίσι Saint-Germain, επιτυγχάνοντας έτσι δύο νίκες και συνολικά 4-1 προκριματικά για πρώτη φορά στον τελικό του μεγάλου ανταγωνισμού μεταξύ των συλλόγων.

Ο Mahrez ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του “Citizens”, ο οποίος σημείωσε τα δύο γκολ της ομάδας του μετά τη νίκη του “Parc de Prince” (11 ‘, 63’) στο rematch απόψε, τοποθετώντας έτσι την υπογραφή του ευρέως. Στα ιστορικά πλέι-οφ για την ομάδα του.

Κάθε ομάδα είχε ένα γκολ, ενώ το Παρίσι Saint-Germain έπαιξε με δέκα άντρες ηλικίας 69 λεπτών, μετά την άμεση κόκκινη κάρτα του Di Maria για να χτυπήσει τον αντίπαλό του έξω από τη σκηνή.

Αγώνας

Ο Γάλλος, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς πόρτα στην αρχική σύνθεση (έφυγε στον πάγκο λόγω τραυματισμού), προσπάθησε να εκπλήξει τους γηπεδούχους, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ για να προκριθεί ξανά.

Στο έβδομο λεπτό, μετά από ένα σταυρό του Berati, ο Kuipers θεώρησε ότι η μπάλα ήταν στο χέρι του Zinchenko και έδωσε ένα πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, η σκηνή εξετάστηκε στον βοηθό διαιτητή βίντεο, όπου διαπιστώθηκε ότι η μπάλα είχε βρει τον ώμο του παίκτη “πολιτών” και ως εκ τούτου ο διαιτητής άλλαξε την αρχική του απόφαση.

Σαν να μην ήταν αρκετό για το Παρίσι που δεν είχε την ευκαιρία να κάνει 0-1 στη λευκή μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, βρέθηκε να κυνηγάει τον αντίπαλό του στο σκορ, με τον Μαχρέζ, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο γκολ στο Παρίσι από δεκάδες. Για άλλη μια φορά για την ομάδα της Guardiola.

READ  Γούλβερχαμπτον-Λίβερπουλ: Κλονισμός τραυματισμού του Patricio (FED)

Στο 16ο λεπτό, η ομάδα του Pochettino έφτασε στο 1-1, όταν ο Marchenius άρπαξε το κεφάλι του, βλέποντας την μπάλα να κουνάει την ακτίνα του Anderson, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Di Maria δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Anderson εξουδετερώθηκε. , Βάλτε μερικά outs.

Η ομάδα της Guardiola κράτησε τις λωρίδες κλειστές μπροστά από το σπίτι του Άντερσον, ενώ οι Παριζιάνικοι προσπάθησαν να απειλήσουν ουσιαστικά τις ατομικές προσπάθειες της Di Maria.

Τότε δεν είχαν τελειώσει δύο καλές στιγμές για το Παρίσι, καθώς η City, που είχε παίξει τον τέλειο αγώνα απόψε, απείλησε να καθυστερήσει το πρώτο ημίχρονο όταν ο Navas χτύπησε την μπάλα μετά από ένα ισχυρό σουτ του Mahrez.

Στην πραγματικότητα, η σκηνή συνεχίστηκε, καθώς ο Μπερνάρντο Σίλβα πήρε το «αναπήδημα», αλλά παρακολουθούσε τη μπάλα μετά το σουτ για να επιτεθεί στον Κέμππεπ και να φύγει για μια γωνία.

Στο 55ο λεπτό στο καλό πρώτο στάδιο του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σίτι έκανε ένα διάλειμμα από το 2-0, καθώς ο Navas κυνηγούσε την μπάλα με τις γροθιές του, μετά το σουτ του De Bruyne, ένα λεπτό αργότερα ο Neymar μπήκε με μια αντεπίθεση στην ομάδα του. Η περιοχή και τελείωσε μόνο τη σκηνή, αλλά ο πυροβολισμός του μπλοκαρίστηκε από τον Zinchenko, ο οποίος μάλιστα γιόρτασε τη λειτουργία του με τους συμπαίκτες του.

Στο 63ο λεπτό, οι “πολίτες” διπλασίασαν τους στόχους τους και αγκάλιασαν τα προκριματικά. Μετά από αυτήν την εξέλιξη, οι Παρισίοι χρειάστηκαν τρία γκολ για να επιτύχουν τη μεγάλη έκπληξη.

Σε μια τυπική αγγλική αντεπίθεση, οι Fontaine και De Bruyne συγκεντρώθηκαν όμορφα, καθώς η μπάλα κατέληξε στη δεύτερη εγκάρσια γραμμή καθώς ο Mahrez δεν είχε καμία δυσκολία να νικήσει τον Navas.

READ  Βαγιαδολίδ-Σεβίλλη 1-1: Ο τερματοφύλακας Bono έσωσε το σημείο στη Σεβίλλη 90 + 4

Στο 69ο λεπτό, το γαλλικό ντουέτο άφησε 10 άντρες, καθώς η Di Maria είδε μια άμεση κόκκινη κάρτα για να χτυπήσει έναν αντίπαλο έξω από τη σκηνή, προσπαθώντας να πάρει γρήγορα την μπάλα για να εκτελέσει μια πλευρά.

Τότε το παιχνίδι κατέρρευσε καθώς συνεχίστηκαν τα δύσκολα σημάδια. Οι Παρισιανοί ήταν πολύ αναστατωμένοι με την πρόοδο του αγώνα και ο Verratti θα μπορούσε να είχε αποβληθεί, αλλά ο Kuibers του έδωσε μια κίτρινη κάρτα.

Η Σίτι, που τώρα απολαμβάνει ένα αριθμητικό πλεονέκτημα, έφτασε σχεδόν στο τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό, όταν ο Φοντέιν, μετά από μια εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια, πυροβόλησε σκληρά και έστειλε την μπάλα στην ακτίνα του Ναβά.

Στη συνέχεια, η City επιβραδύνθηκε αφού είχε ήδη τοποθετήσει το εισιτήριο στον τελικό αγώνα και έτσι το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα των ημιτελικών.

Μάντσεστερ Σίτι 2-0 Παρίσι Saint-Germain

Στόχος: 11 ‘, 63’ (πόλη)

Κίτρινος: Herrera (Παρίσι), Verratti (Παρίσι), Zenchenko (η πόλη), De Bruyne (Παρίσι), Sibi (Παρίσι), Danilo Pereira (Παρίσι)

το κόκκινο: 69 ‘Di Maria (Παρίσι)

ακτίνες: 16 ‘Marcinius (Παρίσι) 77’ Fontaine (Πόλη)

Μάντσεστερ: Anderson, Golkar, Dias, Stones, Zichenko, Fernandinho, Godogan, Bernardo (82 Sterling), Mahrez, Fontaine (85 Aguero), De Bruyne (82 Jesus)

Paris Saint Germain: Navas, Florentzi (75 ‘Dajba), Marcinius, Kebibi, Diallo (83’ Becker), Herrera (62 ‘Draxler), Paredes (75’ Danilo Pereira), Verratti, Neymar, de Maria, Icardi

More from Rashad Badour

Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 4-1: μια ιστορική συντριβή για τη μαρέγκα

Συντριβή σε Γεγονός Στους τελευταίους επτά αφιλόξενους αγώνες στο Palmastaya, υπέστησαν βαριά...