Εάν αφήσω την ηρεμία στην άκρη για λίγο και ξεκινήσω αυτό το κείμενο με αυτό που θέλω να γράψω ενστικτωδώς, θα πρέπει να στρίψω από τα πρόσωπα των «γνωστών» που κρέμασαν κουδούνια στον Γιαννόλη Λαρεντζάκη προτού ακόμη τον δουν με κόκκινο πουκάμισο.

Ω, γενικά, ήθελαν τον Κλάιμπορν ή τον Τσάχο Ροντρίγκεζ ή ίσως τον Λίλαρντ, που ήταν «κόκκινο και λευκό» ως παιδί και ερχόταν στον Πειραιά για πολύ καιρό.

Όμως, επειδή οι υποστηρικτές του Διαδικτύου και η άδεια της πλατφόρμας είναι οι ίδιοι που ζητούν την απομάκρυνση του Σπανούλη και του Πρίντεζι και πιθανώς τους ίδιους που κάποτε έδιωξαν τον Μπαρζούκα με έναν ευρωπαϊκό τίτλο, αφήνω το μέτωπο του θυμού εδώ και προχωρά στο σλόγκαν.

Το λογότυπο αναφέρεται στον Laurentzakis, αλλά όχι μόνο σε αυτόν.

Εκτός από τον τερματοφύλακα της Δρυοπίδης που δεν καταλαβαίνει τίποτα για τον ήλιο ή το κρύο και παίζει μπάσκετ στη βροχή και το χιόνι, γιατί έτσι το κατάφεραν, ο Ολυμπιακός κέρδισε αυτόν τον αγώνα επειδή είχαν μια άλλη προσπέραση – από τα περιθώρια των τελευταίων εβδομάδων.

Το μόνο στοιχείο που δεν είναι συνηθισμένο για τέτοιες επιχειρήσεις είναι τα έσοδα του Kostas Slocas.

Όσο ο γέρος και ο νεαρός καπετάνιος περιβαλλόταν από την άμυνα του Σφηρόπουλου (και ο νεαρός Zusman ήταν μπροστά), η Μακάμπι κράτησε τα ηνία με ένα σταθερό χέρι.

Στις 15ο Λεπτό, ο Σλόκας σκόραρε 0 πόντους και μόνο 2 ασίστ. Ωστόσο, ήταν μόνο μια ψευδαίσθηση. Πέντε λεπτά στον πάγκο τον βοήθησαν να διαβάσει πιο καθαρά στον αγώνα και να επιστρέψει στο όργιο.

Ναι, μισή ώρα και κάτι. Ο Slocas δεν αντικαταστάθηκε ούτε για μια στιγμή μετά το πρώτο ημίχρονο. Όπως στον αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας με την Μπάγερν Μονάχου.

READ  ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-1: Μείνετε ασφαλείς με την BA

Η αξιοσημείωτη διαφορά έγινε από την αντίδραση των άλλων ανθρώπων στο μπροστινό κέρατο. Από τη στιγμή που ξεκίνησε η αντεπίθεση, μετά το διάλειμμα 40-33, σχεδόν όλοι όσοι συμμετείχαν στο σχέδιο διακρίθηκαν.

Ο ελαφρώς ξεχασμένος Jean Charles κατέβασε τον ορίζοντα και έκλεισε τις λωρίδες με χειροπέδες, πρώτα ως “τέσσερα” και μετά ως κέντρο.

Ο McKissick δημιούργησε εγκοπές, κέρδισε φάουλ, πυροβόλησε και ένεσε ενέργεια.

Ο Vezenkov ανέβηκε στο “3” όταν ο αγώνας έφτασε στη γραμμή τερματισμού και σημείωσε δύο ακόμη παγωμένους τρεις πόντους που τείνουν να γίνουν η ειδικότητά του.

Ο Τζένκινς κυνηγούσε τον Γουίλμπεκεν παντού και κατάφερε να τον διαλύσει, γεμίζοντας το πλήθος της Αμερικής Αλά Μπάλντγουιν με τρία χαμένα σουτ (3/12) και χαμένες μπάλες (8)

Ο Πρίντεζις έφτασε πεινασμένος από τον πάγκο μετά από 30-32 λεπτά αδράνειας για να δώσει φρεσκάδα στην επίθεση και άμυνα.

Η Έλις και ο Μάρτιν βοήθησαν να κρατήσουν το φρούριο άδειο ενάντια στη Μακάμπι που έπαιξε εδώ και καιρό με δύο καταπληκτικούς δίδυμους πύργους (Hunter, Zi زي i)

Ο Χαράλαμπουλος, αν και εκτός τόπου, φορούσε τα άβολα παπούτσια του Παπανικολάου, του Χάρισον και του πρόσφερε τα 15 λεπτά κουράγιο που του ζήτησε ο Μπαρτζόκας.

Ήταν μια ομάδα που αξίζει τον έπαινο, διότι ο Ολυμπιακός – παρά τα δεινά του τραυματισμού – μετράει τώρα τρεις συνεχόμενες νίκες και βήματα και με τα δύο πόδια στα εκπληκτικά οκτώ.

Μπορεί να μην είναι συμπαίκτης, αλλά μαθαίνει αργά να κερδίζει κρίσιμους αγώνες και να αναλαμβάνει επικίνδυνους ρόλους με σταθερό χέρι.

Το Τελ Αβίβ έκανε πολλά λάθη (19), μερικές φορές στο φτηνό, αλλά ήταν ήρεμο σε αποφασιστικές στιγμές και πήρε δωρεάν σουτ με καλή κυκλοφορία της μπάλας, καθώς οι περισσότερες ομάδες στοιχηματίζουν στο τουρνουά.

READ  Η απεργία του μετρό: φωτογραφία - ντοκιμαντέρ μετά την επίθεση

Ο Πρεντέζης, ο Λαρεντζάκης και ο Βιζενκόφ βρήκαν ένα γκολ μόνο τυχαία, αλλά επειδή το κατάφεραν σε εξαιρετικές συνθήκες. Δεν ήταν ο ίδιος Ολυμπιακός που ξεκίνησε με τριπλό 1/8, στο πρώτο ημίχρονο σκόνταψε σκληρά;

Η ελληνική άμυνα στον τελικό ήταν ναρκοπέδιο, αλλά προδόθηκε από την αποτυχία να απαιτήσει ριμπάουντ μετά τα λάθη των Ισραηλινών.

Ο Othello Hunter ανανέωσε τρεις ή τέσσερις κατοχές τα τελευταία έξι λεπτά, ενώ ο Makisec κατηγορήθηκε για ένα σπάνιο αμυντικό σφάλμα όταν έλαβε ένα πυροβολισμό στον Wilbekin που πήγε «κάτω» από την οθόνη.

Έβγαλε τον Αμερικανό Μπαρτζούκα και δεν τον επέστρεψε. Σε επιπλέον χρόνο, ο Ολυμπιακός έπαιξε με τρεις ψηλούς και δύο δυνατούς ανθρώπους στον ωκεανό.

Ο Larentzakis ξεκίνησε, όπως είπαμε στην αρχή, ο αγώνας λίγο πριν το τέλος του τρίτου ημιχρόνου και αμέσως ισοφάρισε τον αγώνα με τρεις πόντους (52-52). Τότε δεν κοίταξε ξανά πίσω του, εκτός από το να δει τους αντιπάλους που τον κυνηγούσαν να τρέχουν.

Δυσκολεύομαι να πω αν οι 13 πόντοι του ή οι απίστευτες άμυνες που έπαιξε ήταν ο πιο σημαντικός καταλύτης για τη νίκη. Τα στατιστικά του κατέγραψαν 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 0 φάουλ, 5/6 σουτ και 5 νίκες φάουλ.

Αυτό που δεν εμφανίζεται στους αριθμούς είναι το παράξενο μείγμα πάθους και ηρεμίας που φέρνει μαζί του ο 27χρονος, η τολμηρή χίλια καρδινάλιος που συνοδεύει την αγωνιστική του ταυτότητα.

Ναι ξέρω. «Δεν παίζει για τον Ολυμπιακό, δεν είναι παίκτης της Ευρωλίγκας και είναι υπερβολικός όπως όλοι οι Έλληνες.

Θυμάμαι για άλλη μια φορά ότι κέρδισε τον πολύτιμο ρόλο του στο εθνικό πρωτάθλημα ανδρών στο πήλινο μπάσκετ. Φυσικά θα παίξει επίσης στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά στο οποίο έρχεται.

READ  Mathilde Majira: "Η κόρη μου ήρθε να κλαίει από το σχολείο γιατί την ονόμασαν μαύρη"

Ο Larentzakis μπορεί να είναι αρχάριος στην Ευρωλίγκα, αλλά αντέχει στο παιχνίδι και ξεχωρίζει για την ομάδα NBA MVP. Γιατί λοιπόν να φοβάστε τον Angelo Caloyaro και την Eliza Bryant;

More from Isa Naqvi

Λίτσας: Η «αυτοκτονία» της Τουρκίας στην Ανατολή. Η Μεσόγειος θα δημιουργούσε ένα τεράστιο τσουνάμι

Απολύτως χαρακτηρισμός “αναμενόμενος” Αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες ώρες στην Ανατολική Μεσόγειο,...