Η Σκωτία κάνει ιστορία σε ευρώ και Σλοβακία (Βίντεο)

Από Βελιγράδι σε … Ευρώ! Η Σκωτία νίκησε τους Σέρβους με πέναλτι (5-4, κ.λπ. 1-1) και προκρίθηκε σε ένα μεγάλο τουρνουά μετά από 23 χρόνια. Η Σλοβακία είναι επίσης σε μεγάλη ημερομηνία!

Η ομάδα, η οποία δεν μπόρεσε να προκριθεί στα δέκα τελευταία γεγονότα (η τελευταία συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο 98), κατάφερε να κάνει ιστορία στο Βελιγράδι! ο Σκωτία Ο Κλαρκ με επιτυχία 100% στα πέναλτι, νίκησε τους Σέρβους, κέρδισε 5-4 στη ρωσική ρουλέτα (1-1 κ.λπ.) και θα συναντηθεί σε ευρώ! Ο Μάρσαλ, όπως στον ημιτελικό με τον Ισραήλ (5-4 στα πέναλτι) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και μετά από 23 χρόνια έφερε την ομάδα πίσω σε ένα μεγάλο γεγονός! Ο Μίτροβιτς αγωνίστηκε για τους οικοδεσπότες.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν στον αγώνα πιο δυνατά, ώθησαν ψηλά και προσπάθησαν να βάλουν τους Σέρβους σε δύσκολη θέση. Οι οικοδεσπότες μπορεί να έχουν ισορροπημένο μετά το τέταρτο, αλλά δεν φαίνεται να απειλούν. Οι φιλοξενούμενοι με τη γνωστή συνταγή, την αυξημένη άμυνα, έσπρωξαν τους Σέρβους από το έδαφός τους. Έπρεπε να φτάσουμε στο 23ο λεπτό για να δούμε μια σκηνή, όταν ο Λούκιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει λόγω της καλής περιστροφής του Μίτροβιτς. Εννέα λεπτά αργότερα, οι Σκωτσέζοι είχαν μια καλή πρώτη στιγμή McGinn Από τη θέση σουτ, στείλτε την μπάλα.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν δυνατά στις επαναλήψεις, και βρήκαν θέσεις και στο 51ο λεπτό είχαν την καλύτερη ευκαιρία, όταν η μπάλα έφτασε στον Ρόμπερτσον, λόγω μιας όμορφης ατομικής προσπάθειας του Ντικς, που έχασε! Αλλά ο στόχος ήρθε ένα λεπτό αργότερα, καθώς η Κρίστι τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο και έθεσε τη Σκωτία το προβάδισμα.

READ  Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 4-1: μια ιστορική συντριβή για τη μαρέγκα

Σε υπερωρίες με τον Jovic!

Οι επισκέπτες για 20 λεπτά δεν επέτρεψαν στους Σέρβους να κάνουν το παραμικρό στάδιο. Απειλήθηκαν στο 70ο λεπτό, αλλά η κεφαλίδα του Μίλινκοβιτς Σάβιτς είχε φύγει. Ο Τούπακοβιτς πέρασε τον αγώνα μεταξύ Γιόβι και Κατάι και οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επικίνδυνοι. Στο 85ο λεπτό, η κεφαλίδα του Τζόβι ήταν νοκ-άουτ, αλλά στο 90ο λεπτό, η ανταμοιβή ήρθε, όταν ο Ρεάλ επιθετικός έστειλε τον αγώνα από το σταυρό του Μλάντενοβιτς σε παράταση με μια υπέροχη κεφαλίδα (1-1). Στην επιπλέον μισή ώρα, οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές για να μην διακινδυνεύσουν, και απέφυγαν λάθη, και είναι πλεονεκτικό να έχουμε μόνο δύο στάδια! Στο 99ο λεπτό, ο Μάρσαλ έκανε ένα σουτ από τον Γκόντελ, ενώ στο 113ο λεπτό ο Κατάι απέτυχε να σκοράρει με ένα σουτ έξω από την περιοχή.

Στο παιχνίδι της ρωσικής ρουλέτας, η Σκωτία έδειξε υπομονή και πειθαρχία και η ημιτελική σκηνή επαναλήφθηκε με το Ισραήλ (5-4). Οι Σκωτσέζοι σημείωσαν σε όλες τις προσπάθειες (Griffiths, McGregor, Maktomni, McBurney, MacLean) και στο πέμπτο πέναλτι των Σέρβων, ο Μάρσαλ νίκησε τον Μίτροβιτς (σκόραρε ο Τάντιτς, ο Κάτικ και ο Γκαντ).

Σερβία (Tupakovi)): Rajkovi, S. Mitrovic (108 μοίρες), Milinkovic, Lazovi, Godeli, Kostec (59 Mladenovi), Lukic, Milinkovi-Savi 71 (71 Katuj), Maxim. Μίτροβιτς

Σκωτία (Clark): Marshall, Gallagher, O’Donnell (117 ‘Griffiths), Robertson, Tierney, Jack, MacGregor, McGinn (83’ MacLean), Christy, Mac Tominay, DKNY (83 ‘)

Η Σλοβακία απέφυγε προκρίνοντας υπερωρίες

Η Σλοβακία “προκρίθηκε” σχεδόν ολόκληρη την κανονική περίοδο από το προκριματικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και πήρε ένα κρύο στο 88ο λεπτό από τη Βόρεια Ιρλανδία, αλλά πήραν αυτό που τους άξιζε σε υπερωρίες. Το γκολ του 17ου λεπτού της Coca έφερε τον Stefan Tarkovi κοντά στο γκολ νωρίς, ωστόσο, η προσπάθεια του Mackner δύο λεπτά πριν από την καθυστέρηση είχε ως αποτέλεσμα το γκολ του Skrniar να σκοράρει το δικό του γκολ και για τις δύο ομάδες σε υπερωρίες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία λέξη, σημείωσαν με τη «χρυσή αλλαγή», τον Ντόρις Ομόνοια το 110, και παρά τη μεγάλη προσπάθεια των οικοδεσποτών, η Σλοβακία έκλεισε το εισιτήριο της πέμπτης ομάδας του τελικού σταδίου, με την Ισπανία, τη Σουηδία και την Πολωνία.