Λίβερπουλ – Άρσεναλ 3-1: το κόκκινο και 3-3 για το Champions – Premier League

Αν και ήταν αργά στο σκορ στο 25ο λεπτό του τέρματος της Lacazette, οι Άγγλοι πρωταθλητές σταμάτησαν την κατάσταση σε λιγότερο από 10 λεπτά και στο 88ο λεπτό είδε (εξαιρετικό στα δέκα λεπτά που έπαιξε) Ο Ζότα σημείωσε το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του. Έτσι, κερδίζετε νίκη με σκορ 3-1.

Ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη της Λίβερπουλ επί της Άρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ, με τη Μέρσεϊσαϊντ να συνεχίζει την αήττητη σειρά της στο Άνφιλντ σε 61 αγώνες πρωταθλήματος (50 νίκες – 11 ήττες από τον Απρίλιο του 2017).

ο αγώνας

Η Λίβερπουλ πήρε τα ηνία από πολύ πρώιμο στάδιο μέσω κατοχής και άρχισε αργά να σφίγγει τη βίδα γύρω από την Άρσεναλ, ενώ οι παίκτες του Michel Arteta είχαν το σχέδιο να περιμένουν πίσω από τη μπάλα και να ψάξουν. Κάποια γρήγορη αντεπίθεση στην απειλή.

Στο 12ο λεπτό, ο Van Dyck απείλησε για πρώτη φορά με μια κεφαλίδα από το ύψος της μικρής περιοχής που αφαίρεσε ο David Luiz, και στο 15ο λεπτό, ο Lino μπλόκαρε το σουτ του Mane σε όλη την περιοχή, οπότε ο Alexander Arnold έφτασε στο 21 για να χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους πρωταθλητές, μέχρι εκείνη τη στιγμή, με το σουτ από έξω από την περιοχή να στείλει τη μπάλα στην εγκάρσια γραμμή Αφού αντιμετώπισε για πρώτη φορά στα πόδια του Bigreen.

Ωστόσο, καθώς οι The Reds αύξησαν σταδιακά την ταχύτητά τους, η Άρσεναλ σημείωσε ενάντια στο flush του αγώνα, στην πρώτη τελική τους προσπάθεια αλλά και στη γενικά επικίνδυνη πρώτη επίσκεψή τους στα ελαστικά των αντιπάλων.

READ  Ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό πέντε, συμπεριλαμβανομένων δύο παιδιών

Οι Λονδρέζοι αποκάλυψαν μια γρήγορη αντεπίθεση και η μπάλα έφτασε στα αριστερά στο Maitland-Niles που πήρε ένα σταυρό και αντί να το αφαιρέσει, ο Robertson έδωσε μια πραγματική βοήθεια στον Exazet και τους Γάλλους με έναν έγκαιρο σουτ νίκησε τον Alison. 0-1).

Η χαρά των νικητών του Αγγλικού Κυπέλλου διήρκεσε μόλις 147 δευτερόλεπτα και οι παίκτες του Klopp απάντησαν χάρη στη σειρά Salah και Mane! Ο Al-Masry απέφυγε τον Terni και έκανε ένα σουτ σε όλη την περιοχή, αναγκάζοντας τον Lino σε μια ασταθή διαδικασία, καθώς ο Manet ακολούθησε την πορεία της μπάλας και έστειλε την μπάλα στο δίχτυ από το κοντινό 1-1.

Έξι λεπτά αργότερα, η αντιστροφή της Λίβερπουλ άξιζε με βάση την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο (11 τελικοί εκ των οποίων 5 ήταν στο σπίτι και 69% κατοχή, το μόνο τελικό γκολ της Άρσεναλ σε αντάλλαγμα) ήρθε μέσω των δύο συνεργαζόμενων. Υπερασπιστές εξτρεμιστές.

Ο Alexander-Arnold έκανε ένα σταυρό από τα δεξιά και το πρότεινε σε έναν πρωταγωνιστή Robertson, ο οποίος την υποδέχτηκε στο πίσω μέρος της άμυνας της Άρσεναλ πίσω από τους Holding και Begiren, και κυριάρχησε στον Leno χτυπώντας τους αριστερούς 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ εξισορρόπησε την κατάσταση και στην πραγματικότητα ήταν αυτοί που δημιούργησαν δύο μεγάλες πιθανότητες μέσα σε λίγα λεπτά να φτάσουν σε ισοπαλία. Ένας δολοφόνος και στους δύο, ο κορυφαίος σκόρερ στο 25ο λεπτό, Lacazette, καθώς είδε τον Γάλλο επιθετικό Allison να παίρνει τη θέση του στο 59ο και το 63ο λεπτό στα τέσσερα μοναδικά τουρνουά ποδοσφαιριστών!

Από την άλλη πλευρά, η Λίβερπουλ είχε μόνο ένα κλασικό στάδιο για να σκοράρει γκολ μέχρι 70 λεπτά, καθώς ο Μανέτ ανέβασε την άμυνα της ομάδας του Λονδίνου και κατέλαβε την μπάλα μετά τη συνεργασία του με τον Φερμίνο, για να δει τη θέση του στο 64ο λεπτό.

READ  "Code - Black" στο Open: Η συναρπαστική σειρά ξεκινά την πρώτη της μετάδοση την 1η Δεκεμβρίου

Ο Arrieta έριξε τους Thebagues, Pepe και Inquetia στο γήπεδο από 60 έως 74, θέλοντας να αναζωογονήσει την ομάδα του από το κέντρο και προς τα εμπρός, ενώ ο Klopp, από την πλευρά του, έκανε μια διπλή αλλαγή στο 80, παρακάμπτοντας τον Milner και τον Zota. Ακόμη και ο πρώην Πορτογάλος επιθετικός Wolverhampton έκανε την άμυνα της Άρσεναλ να νιώθει καλημέρα.

Στο 82 ‘έστειλε την μπάλα έξω με ένα σουτ έξω από την περιοχή, το 83’ το έστειλε έξω από το δίχτυ μετά από ένα υπέροχο πέρασμα που έλαβε από τον Σαλά, για να έρθει στο 88 ‘την όμορφη ανταμοιβή του, όταν ήταν ένα κυλιόμενο σουτ μέσα από μια περιοχή που έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της σόμπας του Λίνο και γιόρτασε το πρώτο του γκολ Κόκκινες φανέλες.

Λίβερπουλ: Alison, Alexander Arnold, Gomez, Van Dyck, Robertson, Vampino, Vinaldum, Keita (79 Milner), Mane (80 Zota), Salah, Firmino (91 Minamino)

Οπλοστάσιο: Leno, Holding, David Luiz, Tierney, Bigreen, Elney, Jaca (60 ‘Thebagios), Maitland-Niles, Willian (68’ Baby), Lacazette (74 ‘Enketia), Obamayang

Αποτελέσματα του τρίτου αγώνα:

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (40 ‘Benny Moby, 90 + 5’ March / 43 ‘, Otto Dunk, 55’ Rasford, 90 + 10 ‘Bruno Fernandez PEN)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 1-2 (26 ‘Cuyate / 10’ Calvert-Lewin, 40 ‘Risarlizon)

READ  Κορονόβιος - Ελλάδα: 217 νέες θήκες - 7075 συνολικά (πίνακες)

Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον – Τσέλσι 3-3 (4 ’25’ Robinson, 28 ‘Bartley / 55’ Mount, 70 ‘Hudson-Odoi, 90 + 3’ Abraham)

Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 0-1 (5 ‘ολοκληρώθηκε)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λιντς 0-1 (88 ‘Μπάμφορντ)

Τότεναμ – Νιούκαστλ 1-1 (25 ‘Lucas Moura / 90 + 7’ Wilson)

Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 2-5 (4 ‘Mahrez, 84’ Ake / 37 ‘Pen. 54’, 58 ‘Penny Vardy, 77’ Madison, 88 ‘Pen. Tillemans)

Γουέστ Χαμ – Λύκοι 4-0 (17 ’57’ Bowen, 66 ‘auto Jimenez, 90 + 3’ Ale)

Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου

Φούλαμ – Βίλα Άστον 0-3 (4 ‘Grillis, 15’ Hurricane, 48 ‘Mings)

Λίβερπουλ – Άρσεναλ 3-1 (28 ‘Mane, 34’ Robertson, 88 ‘Zota / 25’ Lacazette)

Κάντε κλικ εδώ και δείτε λεπτομερώς τα αποτελέσματα στην Πρέμιερ Λιγκ και σε άλλα πρωταθλήματα

Crystal Palace-Everton 1-2: Η σύνοδος ζαχαροπλαστικής “3 by 3”
Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον-Τσέλσι 3-3: Οι Μπλουζ έσωσαν τον αγώνα σε 93 λεπτά
Τότεναμ-Νιούκαστλ 1-1: οι φιλοξενούμενοι έχασαν ένα πέναλτι 90 + 7
Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 2-5: Νίκη με τον Βάρντι 3