Μπαρτσελόνα-Βαγιαδολίδ 1-0: με τον σωτήρα Dembele στο -1 από την κορυφή

Γιορτάστε μια πολύτιμη νίκη Βαρκελώνη Στο εικοστό ένατο παιχνίδι Σύνδεσμος. Η καταλανική ομάδα νίκησε τη Βαγιαδολίδ 1-0 με γκολ στο Ντέμπελ στο 90ο λεπτό. Έτσι, λίγες μέρες πριν από το Ελ Κλάσικο (4/10, 22:00) απέχουν μια ανάσα από τη σύνοδο κορυφής, καθώς μετράνε 65 πόντους και είναι -1 από το Atletico. Ήρωας, Ποιος ηττήθηκε την Κυριακή (4/4) μπροστά από τη Σεβίλλη.

Διαφήμιση

Ο Βαγιαδολίδ έφτασε καλύτερα στο παιχνίδι, καθώς ήθελε να δημιουργήσει πονταρίσματα στη Μπαρτσελόνα. Στην πραγματικότητα, είχε μια εξαιρετική ευκαιρία στο 9ο λεπτό καθώς πήρε την κεφαλίδα του Contro και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι επισκέπτες συνέχισαν να προσπαθούν να είναι απειλή, ειδικά εναντίον τους. Ταυτόχρονα, ήταν καλά οργανωμένοι στο backcourt με τη Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 16ο λεπτό, απείλησε για πρώτη φορά με άμεσο σφάλμα από τον Μέσι.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις για την επίθεση, αν και με καθυστέρηση ανέλαβε σχεδόν την πρωτοβουλία. Ο Pedri έκανε ένα μακρύ σουτ στα 45 + 1 ‘, ο Macip βρήκε την μπάλα ελαφρώς και την έστειλε στην εγκάρσια ράβδο, για να την μπλοκάρει μετά.

Η Μπαρτσελόνα βελτιώθηκε κάπως στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε την μπάλα αιωρούμενη και καλή κυκλοφορία. Ωστόσο, με δυσκολία θα μπορούσε για άλλη μια φορά να δημιουργήσει μια ομαλή υπεράσπιση του Βαγιαδολίδ. Στην πραγματικότητα, στο 57ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Olasa, ο οποίος σκόραρε έξω από το τέρμα του Ter Stegen.

Στο 59ο λεπτό, οι Καταλανοί είχαν μια καλή διπλή στιγμή, καθώς ο Masip απέκλεισε ένα σουτ από τον Dembele και στη συνέχεια το κεφάλι του Griezmann δεν μπόρεσε να κατευθύνει την μπάλα προς το τέρμα.

READ  ΑΕΚ: Η αισιοδοξία της Oliveira ενόψει του Παναθηναϊκού - Ποδόσφαιρο - Σούπερ Λιγκ 1 - IEC

Οι οικοδεσπότες παρέμειναν «κολλημένοι» και δεν μπόρεσαν να βρουν έναν τρόπο να ανοίξουν την άμυνα της Βαγιαδολίδ. Στο 71ο λεπτό, ο Lionel Messi έριξε ένα ισχυρό σουτ από έξω από την περιοχή με την μπάλα έξω.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο 79ο λεπτό, όταν το Βαγιαδολίδ έμεινε με δέκα άντρες. Ο Oscar Plano βρήκε τον Dembele με τα βύσματα, ενώ ξαπλωμένος στο πάτωμα μετά τη σήμανση, είδε την άμεση κόκκινη κάρτα.

Αν και όλα έδειχναν ότι δεν θα υπήρχε γκολ, η Μπαρτσελόνα βρήκε τελικά τη λύση στο 90ο λεπτό. Ο Ντε Τζονγκ πήρε ένα σταυρό από τα δεξιά, ο Araujo πήρε μια κεφαλιά και ο Ντέμπελ στα αριστερά της μικρής περιοχής σημείωσε 1-0.

Βαρκελώνη: Ter-Stegen, Langley, De Jong, Mingetta (63 ‘Araχοjo), Alba, Pedri (77’ Moriba), Busquets (64 ‘Breithwate), Dest (87’ Putz), Messi, Griezmann (63 ‘Trincao), Debe

Βαγιαδολίδ: Masip, Sanchez, Gonzalez, Olaza, Yanko (65 ‘Ervias), Roque, Plano, Alcaraz, Martinez, Guardiola (77’ Marcos de Souza), Kodro (85 ‘Rubio)