Μπαρτσελόνα-Φενερμπαχτσέ 97-55: Νίκησε τον Κόριτς και τον Σμιθ Φενέρ ​​και έδωσε την έκτη διαδοχική νίκη της Μπλουγκράνα.

Με Couric (25 πόντοι, 7/8 τρεις πόντοι) Από έναν άλλο πλανήτη και τον Σμιθ για να σημειώσει ρεκόρ στην καριέρα του (20 πόντοι, 9/10 σουτ), η Μπαρτσελόνα σημείωσε άνετη νίκη επί της Φενερμπαχτσέ 97-55 και συνέχισε το σερί του στη συνηθισμένη του περίοδο. Ευρωλίγκα 2020-21.

Διαφήμιση

Αρχικά, η Βαρκελώνη και ο Viner πήγαν δίπλα-δίπλα, αλλά ο Nicolas Mirotic, με 2/2 τρία σουτ και οκτώ πόντους για τα πρώτα έξι λεπτά, και ο Abriens με τα δικά του ελεύθερα σουτ, έδωσε το πρώτο +10 στους οικοδεσπότες (21-11). Έτσι τελείωσε τα πρώτα δέκα λεπτά, με τη Μπαρτσελόνα να προηγείται +15 (26-11).

Στα δεύτερα δέκα λεπτά, η ομάδα του Jasikevicius ενίσχυσε περαιτέρω την απόδοσή του και με το προβάδισμα του Nikola Mirotic, αλλά και του Roland Schmidz, έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (40-20). Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με διαφορά +22 για τους ιδιοκτήτες της γης (51-29).

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η άμυνα της Φενερμπαχτσέ δεν ήταν η πρώτη άμυνα, αλλά η σειρά 27-1 που δημιούργησε η Blaugrana ήταν σχεδόν ανασταλτική. Οι Mirotic, Smith και φυσικά μη ρεαλιστικοί Koric (25 πόντοι, 7/8 τρεις πόντοι), συνέχισαν να σκοράρουν, και ως αποτέλεσμα οι Τούρκοι δεν είχαν το θάρρος και τη δύναμη να ξαναρχίσουν τον αγώνα και έφτασαν στην τέταρτη ήττα του τρέχοντος έτους και του αγώνα. Η έκτη διαδοχική νίκη για τη Μπαρτσελόνα (97-55).

Κυβερνήτες: Rizk, Latissif, Hordon

Τα δέκα λεπτά: 28-17, 51-29, 69-38, 97-55

Βαρκελώνη (Jacekivicius): Davis 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Hanja 2, Bulmaro, Smith 20 (9/10 σουτ), Hertel, Oriola, Abrens 12 (3/6 τρεις πόντοι), Higgins 11 (3/5 2 πόντοι) 3) ριμπάουντ), Martinez 2, Coric 25 (7/8 τρεις πόντοι), Mirotic 16 (4/6 πόντοι, 2/4 τρεις πόντους, 2/2, 8 ριμπάουντ), Calatis 5 (8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 λάθος)

READ  Libeniotis για Ολυμπιακός: - Μπάσκετ - Ελλάδα - Ολυμπιακός Μπάσκετ - Ολυμπιακός

Φενέρμπαχτσε (Kokuskov): Hamilton, Brown 10 (4/6 πόντοι), Westermann 9 (5 ασίστ), Mahmutoglu 3, Biberovi 3, Pierre 4, Bartel 7 (δύο ασίστ), Veseli 6 (3/7 δύο πόντοι, 2 ριμπάουντ) Eddy 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Dickson 2, Dofrioglu 4 (4 ριμπάουντ), Ulanovas

Στατιστικά ομάδας της Μπαρτσελόνα: 20/35 2 πόντοι, 16/30 τρεις πόντοι, 9/12 σουτ, 33 ριμπάουντ (21 άμυνα, 12 επιθέσεις), 27 ασίστ, 12 κλεψίματα, 13 φάουλ.

Στατιστικά της ομάδας Fenerbahce: 18/32 2 πόντοι, 4/18 τρεις πόντοι, 7/8 σουτ, 23 ριμπάουντ (16 άμυνα, 7 επίθεση), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 25 φάουλ

Οι ακόλουθες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Βαρκελώνη θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό (11/18, 22:00), ενώ η Φενερμπαχτσέ θα παίξει στη Βιτόρια με τη Βασκόνια, μια μέρα νωρίτερα (11/17 στις 21:30).

More from Rashad Badour

Πόρτο δεύτερης θέσης: Ο Ολυμπιακός ελπίζει μόνο για ένα θαύμα

Τα αποτελέσματα του τέταρτου γύρου των ομάδων UEFA Champions League έθεσαν τον...