Μπράγκα – ΑΕΚ 3-0: Λεπίδα

Η ΑΕΚ υπέστη 3-0 εκτός έδρας εντός έδρας από την Μπράγκα, καθώς οι παίκτες του Μάσιμο Καρρέρα πλήρωσαν τα λάθη τους και έφεραν δύο από τα τρία γκολ της γηπεδούχου, καθώς και χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα του, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Βάλτε όταν απειλείται.

Διαφήμιση

Η ΑΕΚ δεν έδειξε καλό πρόσωπο και φαινόταν ότι φοβόταν περισσότερο τον αντίπαλό του, καθώς είχε απουσίες που δεν βοήθησαν τον Ιταλό προπονητή να σχηματίσει την καλύτερη δυνατή ομάδα και υπέστη την πρώτη ήττα του εκτός έδρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά το 2011. Στην πραγματικότητα, με ένα βαρύ αποτέλεσμα που μπορεί να διαδραματίσει τον ρόλο του.

Ναι, αλλά με 3-5-2 σε 45 λεπτά

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στο πάτωμα του Στάδιο της Μπράγκα με αμυντικό σύστημα καθώς χρησιμοποίησε την Carrera 3-5-2 στην προσπάθειά του να κρατήσει τους Πορτογάλους έξω από το σπίτι του Τσίντοτα ενώ ήθελε να καλύψει κάποιες συγκεκριμένες απουσίες. Εν τω μεταξύ, ο Ιταλός άφησε τη Λιβαγιά, τον Τάνκοβι στον πάγκο και επιτέθηκε στο Ansarivard, Oliveira.

Από την άλλη πλευρά, οι ιδιοκτήτες σπιτιού δεν αντιμετώπισαν απουσίες ενώ είχαν αρκετούς από τους παίκτες του σε μια υπέροχη μέρα, καθώς ο Galeno και ο Paulinho είχαν μια υπέροχη μέρα και είχαν ένα γκολ και ένα πέρασμα το καθένα.

Για τα πρώτα 45 λεπτά, η ΑΕΚ κράτησε τον Μπράγκα μακριά από το σπίτι, αλλά ταυτόχρονα δεν μπορούσε να απειλήσει τον εαυτό του. Φυσικά, οι Πορτογάλοι είχαν περισσότερο χρόνο για την μπάλα στα πόδια τους καθώς οι επισκέπτες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν.

Ο Francerio έχασε την πρώτη του πολύ καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 38ο λεπτό, χτυπώντας το κεφάλι του χωρίς εμπόδια και στέλνοντας την μπάλα έξω. Ο Ike απάντησε στο 42ο λεπτό όταν η Oliveira βρισκόταν στην περιοχή της Μπράγκα και χτύπησε την μπάλα, αλλά χτυπήθηκε.

READ  Χάρτης κοραναϊού της Ελλάδας: Αττική με κόκκινο χρώμα - 212 περιπτώσεις

Και οι Πορτογάλοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 44ο λεπτό, όταν ο Galino έστειλε ένα σταυρό από τον Isjayo από τη δεξιά πλευρά, πήδηξε ψηλότερα και χτύπησε μια κεφαλιά και ξεπέρασε τον Sendonta για να οδηγήσει την Braga 1-0.

Απειλήθηκα πρώτα στο δεύτερο μέρος

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ΑΕΚ δεν έκανε καμία αλλαγή αλλά ήταν η πρώτη που απειλούσε. Στο 50ο λεπτό, ο Μάνταλος κατευθύνθηκε προς Ζιγκρίνσκι, αλλά ο Μάθιους έσωσε την μπάλα.

Η γηπεδούχος έφτασε κοντά στο να σκοράρει το δεύτερο γκολ στο 57ο λεπτό, καθώς ο Cendontas αρνήθηκε αρχικά τον πυροβολισμό του Francerio. Η Μπράγκα είχε ξανά μια ευκαιρία στο 61ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Αντρέ Κάστρο πυροβόλησε για να πει όχι και ο δεύτερος πυροβολισμός του Γκαλεάνο ήταν εκτός λειτουργίας.

Σε αυτό το σημείο, ο Carrera αποφάσισε να αλλάξει την ομάδα του. Αντικαταστήστε το Levagia και το Tankovi με τους Cigrinski, Ansarifard και αλλάξτε τη σειρά.

Υπέροχη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Με τις δύο αλλαγές που έκανε η Carrera, η ΑΕΚ απείλησε καλημέρα την πιο σημαντική ευκαιρία της σε 63 λεπτά. Ο Livagia έδωσε μια κεφαλιά στον Τάνκοβιτς, ο οποίος πέρασε από τον Mattius αλλά έφυγε προς τα πλάγια, δεν μπόρεσε να τοποθετήσει την μπάλα και ο Oliveira, προερχόμενος από καλή θέση, έστειλε την μπάλα.

Εάν η ισοπαλία διατηρηθεί 1-1 εκεί, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά για την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορεί να απειλήσει μετά από αυτό σε αντίθεση με την Μπράγκα.

Η Μπράγκα μπαίνει στη μετάβαση

Οι ιδιοκτήτες σπιτιού χτύπησαν την κίνηση σε δύο περιπτώσεις και βρήκαν το δεύτερο και τρίτο γκολ. Αρχικά στο 78ο λεπτό, ο Galeano έκλεψε την μπάλα σε ένα πέρασμα από τη Livagia πίσω από τη μέση, αφήνοντας την επίθεση και την κατάλληλη στιγμή απονεμήθηκε στον Paulinho, του οποίου το σταυρό σουτ νίκησε τον Tsentuntas 2-0.

READ  Προειδοποίηση για την πιο σημαντική γερμανική μολυσματική ασθένεια: "Η επιδημία ξεκινά τώρα" - ο κόσμος

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 88ο λεπτό, καθώς η Λιβαγιά έχασε τη μπάλα από την Μπράγκα στην αντεπίθεση, και ο Πολίνινο το έδωσε στον Όρτα που το έβαλε σε ωραίο μέρος με 3-0.

Μπράγκα: Matthews, Esgaio, Bruno Viana, Carmo, Sequeira, Andre Castro (92 ‘Seventin), Francesio (84’ Mora), Medeiro (59 ‘André Orta), Ricardo Orta (92’ αρχάριοι), Galino (84 ‘Misrati), Paulinho

IC: Tsintotas, Svarnas, Tsigrinski (61 ‘Livagia, 90’ Macheiras), Nedelcearou, Lopez, Vasilantonopoulos, Kristisic, Sakhov, Mandalo, Ansarifard (62 ‘Tankovic), Oliveira

Στόχος: 44 ‘Galen, 78’ Paulinho

Καρτέλλες: 19 ‘Mandalos, 34’ Nedelcearou, 67 ‘Oliveira / 55’ Siqueira, 69 ‘Esgaio

Κανόνας: Rudi Bouquet (Γαλλία)

Βοηθοί: Σύννεφα αναχώρησης (Γαλλία), Aureline Bertomeu (Γαλλία)

ο τέταρτος: Amaury Delero (Γαλλία)