Ολυμπιακός – Μακάμπι 85-82: Νίκη πάνω από το κουδούνι για το πρωτάθλημα Χάρισον

Το δεύτερο μέρος της πρώτης σατανικής εβδομάδας Ευρωλίγκα 2020/21 Αυτό ήταν επίσης διασκεδαστικό για αυτόν ολυμπιακός, Που, δύο μέρες μετά τη νίκη επί του Αρμάνι του Μιλάνου, νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (85-82) στο κενό Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με ένα ισχυρό σουτ από τον Άαρον Χάρισον στο τέλος ενός μεγάλου αγώνα.

Διαφήμιση

Με τον Σπανούλη να είναι ο κάτοχος ρεκόρ για ακριβείς λήψεις στο ιστορικό γεγονότων Ο Πειραιάς πήρε την πλάτη του στον τελικό, ενώ ο Slocas και ο Prentezes ήταν στον πάγκο, καθώς η Sasha Vizenkov και ο Hassan Martin έκανε σπουδαία δουλειά τόσο στο σκορ όσο και στο ριμπάουντ, οι Reds and Whites αγωνίστηκαν στο τέταρτο τέταρτο, κουρασμένοι και γιόρτασαν την τρίτη τους νίκη φέτος σε τέσσερις αγώνες και το τρίτο στη σειρά.

Χρειαζόταν, φυσικά, ένα μεγάλο σουτ για τον Χάρισον, μετά την ισοπαλία του πυροβολισμού του Σκότι Γουέλμπεκεν μετά την επιθετική ριμπάουντ από τα σουτ 0/2 του Chris Jones, για να φτάσουν στο 3-1 και να συνεχίσουν να ονειρεύονται την οκτάβα. Και προκριματικοί. Αυτή η χρονιά είναι δύσκολη και απρόβλεπτη νωρίς.

Γεια σου MVP

Πολλοί ξεχώρισαν, αλλά ο τίτλος πήγε στον Aaron Harrison επειδή έδωσε τη νίκη στο μηδέν. Ο Αμερικανός έπαιξε 19:56, σημείωσε 12 πόντους (εννέα στο πρώτο ημίχρονο) από 3/5 δύο πόντους και 2/4 τρεις πόντους, σημείωσε δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ, και δεν υπήρξαν λάθη, και έπαιξε αρκετές αποτελεσματικές άμυνες και η ψυχή του θα είναι σίγουρα καλύτερος. Μετά το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα. Ο Χασάν Μάρτιν (16 πόντους από 9/8 2 πόντους) και ο Σάχα Βιζένκοφ (14 πόντοι από 4/5 τρεις πόντους, 6 ριμπάουντ) ήταν επίσης υπέροχοι, οι δύο που κράτησαν τον Ολυμπιακό σε όρθια θέση.

READ  "Δεν ντρέπεται ο Αλφόζος; - Αναρωτιέμαι αν πονάει λίγο ακόμη και τον Παναθηναϊκό"

Ο αδύναμος κρίκος

Άντι ίζιι! Η SEF ήρθε για να κυριαρχήσει στους επιθετικούς, αλλά έπαιξε 12:40 μόνο για να σκοράρει 4 πόντους από 2/5 πόντους, συλλέγοντας τρία ριμπάουντ και έκανε τρία λάθη. Μια πολύ κακή βραδιά εναντίον του Ολυμπιακού, αυτό στο τέλος της σεζόν 2020/21 θα είναι μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του.

Στατιστικά που εμφανίστηκαν

Ο Ολυμπιακός τελείωσε τα πρώτα δέκα λεπτά με 3/7 δύο πόντους και 3/8 τρεις πόντους, και η Μακάμπι έκανε μόνο ένα λάθος και πήρε 8/11 με δύο πόντους. Με 84 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κανείς δεν είχε διπλό αριθμό στη βαθμολογία και κανένας δεν σημείωσε έκπληξη. Ο Πειραιάς τερμάτισε τον αγώνα με 22 ασίστ για δέκα φάουλ, το οποίο ήταν ένα εξαιρετικό ποσοστό, ενώ ο Μακάμπι έλαβε 16 τελικά περάσματα έναντι 14 φάουλ, αλλά επίσης έχασε οκτώ σουτ στα δεκαεννέα φάουλ του. Μόνο το 22:33 έπαιξε τον Κώστα Σλόκας που δεν ήταν εκπληκτικό αυτή τη φορά, ενώ ο μικρός Γιώργος Πρεντέζης (17:04) βρισκόταν στο έδαφος σε μια δίκαιη περιστροφή από τον Γιώργο Μπαρτζούκα που τον δικαιολόγησε ως αποτέλεσμα των επιλογών του.

Αγώνας

Με τους Sulukha, Makisik, Papanikolaou, Vizenkov και Ellis, ο Olympiacos άνοιξε τον αγώνα, ο οποίος είχε αργήσει να σκοράρει, αλλά πήρε δύο τριπλάσια από τους επιτιθέμενους του με σκορ 8-4 σε 4 λεπτά. Η Μακάμπι απάντησε με μια σειρά από 0-8 και δύο βολές από το Blazer από την αριστερή γωνία για να προχωρήσει (8-12) στα μέσα της σεζόν, και συνέχισε να εργάζεται καλύτερα στην επιθετική πλευρά του Πειραιά και με τον Ντόρσεϋ να σημειώνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Με δύσκολες λήψεις έξι μέτρων έκλεισα τα πρώτα δέκα λεπτά στο +7 (15-22).

READ  Επίσημα: Villeurbanne - Panathinaikos σε νέα ημερομηνία

Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλύτερη στην αρχή της δεύτερης σεζόν. Ο Σπανούλης και ο Τζένκινς έκαναν μεγάλες βολές, ο Μάρτιν και ο Πρίντεζης γέμισαν το ρόπαλο και με μερική βαθμολογία 14-4, ο Πειραιάς προηγήθηκε με 29-26 με 14. Οι οικοδεσπότες βρήκαν ρυθμό και αυτοπεποίθηση και ο Χάρισον έπαιξε εξαιρετικά καλά και στις δύο άκρες του δαπέδου, σημειώνοντας τρεις πόντους με 44-38 και ήταν 44 -40 του μισού είναι ένα ικανοποιητικό ντέρμπι με ένα πολύ εντυπωσιακό μπάσκετ.

Η Έλις και ο Βιζένκοφ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με ταχύτητα 5-0 υπέρ του Ολυμπιακού +9 (49-40), με τον τελευταίο να σημειώνει ένα νέο περιφερειακό σουτ 54-44 σε 23 λεπτά. Το τρίτο γρήγορο λάθος του Έλις έβαλε τον Μάρτιν στον αγώνα, καθώς ο Μπαρτζόκας έτριψε τα μάτια του στον Αμερικανό που έσπασε τόσο την αναπήδηση όσο και τη βαθμολογία, σημειώνοντας δέκα πόντους στην περίοδο και βοηθώντας πολύ να διατηρήσει την ομάδα του. Οδηγεί (69-66) σε 30 λεπτά. Ο αγώνας ήταν γρήγορος, η άμυνα δεν βρήκε λύσεις, ο Μακάμπι κράτησε, έμεινε κοντά, και ήταν πάντα επικίνδυνο, ακόμα κι αν οι κύριοι παίκτες του, ο Γουίλμπεκιν και ο Ζι, δεν βοήθησαν πολύ.

Ο Ολυμπιακός εισήλθε στο τέταρτο παιχνίδι με δύο βήματα στο 11 “, η ομάδα ολοκλήρωσε σε 32 λεπτά και άρχισε να στέλνει τη Μακάμπι στη γραμμή και βοήθησε τον Γουίλμπεκεν να βρει ρυθμό. Πιθανότητες, αλλά στάθηκε με τον Σπανούλη με σκορ 75-74 σε 37 λεπτά και ο αγώνας πραγματοποιείται στον τελικό ενθουσιασμό. +3 Ο Πειραιάς-Τζόουνς έπεσε στο 11.2, “έχασε τα δύο σουτ, αλλά ο ΜακΚάμπε πέτυχε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Γουέλμπεκεν έβαλε τρεις δείκτες για ισοπαλία (82-82) στο 7.6”.

READ  Η πτήση "Exasteros" έχει αναβληθεί - οι παίκτες βρίσκονται σε καραντίνα

Ωστόσο, τίποτα δεν τελείωσε. Ο ΜακΚάμπε έκανε δύο λάθη για να το κάνει σωστό, αλλά ο Ολυμπιακός διήρκεσε τέσσερα δευτερόλεπτα. Η μπάλα πήγε στον Χάρισον, και αδειάστηκε ήσυχα το ρολόι, το εκτέλεσε από απόσταση οκτώ και μισού μέτρων, και έδωσε εγκαίρως μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, σε ένα πραγματικά εκπληκτικό ντέρμπι.

Δείτε πώς διαμορφώνεται η EuroLeague 2020/21

Κυβερνήτες: Garcia, Oberknesevic, Rakis

Τα δέκα λεπτά: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

ολυμπιακός (Μπαρτζούκας): Harrison 12 (2), Larentzakis, Spanolis 11 (3/5 δύο πόντοι, 1/5 τρεις πόντοι, 2/2 σουτ), Slocas 6 (0/3 δύο πόντοι, 2/3 τρεις πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Martin 16 (8/9 2 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Vizenkov 14 (0/3 2 πόντοι, 4/5 τρεις πόντοι, 2/2 σουτ, 5 ριμπάουντ), Printezes 6 (1 τρεις πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/3). 3 πόντοι, 6 ασίστ), Jean Charles, Jenkins 5 (1), Ellis 8 (4/4 δύο πόντοι), Makecic 4 (0/5 τρεις πόντοι).

Μακάμπι (Ζαφείρι): Bryant 12 (1), Wilbekin 18 (3/5 δύο πόντοι, 3/6 τρεις πόντοι, 3/4 σουτ, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (3 τρείς πόντοι, 6 ασίστ), Caloyaro 7 (1), Hunter 15 ( 7/10 (2 πόντοι, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Cohen, Dorsey 4, Blazer 10 (2), Bender, Zizik 4 (3 ριμπάουντ, 3 σφάλματα)

Στατιστικά της ομάδας του Ολυμπιακού: 21/37 2 πόντοι, 12/29 3 πόντοι, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ (19 + 12), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 φάουλ

Στατιστικά ομάδας της Maccabi: 22/39 2 πόντοι, 9/16 τρεις πόντοι, 11/19 σουτ, 26 ριμπάουντ (20 + 6), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 φάουλ, 1 χτύπημα

Οι επόμενοι αγώνες για τις δύο ομάδες: Ο Ολυμπιακός θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (10/23 στις 21:30), ενώ η Μακάμπι θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τον Κίμκι (10/23 στις 20:00).