Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 71-78: η κυριαρχία του κόκκινου και του λευκού στην Οάκα

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς νικώντας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην Οάκα (71-78). Οι Κόκκινοι και Λευκοί ήταν στην κορυφή για σχεδόν σαράντα λεπτά, και παρακολούθησαν τον Γιώργο Πρεντέζες να καθαρίζει την Πράσινη άμυνα στη χαμηλή θέση και άφησε νικηφόρα από την αιώνια θέση του αντιπάλου.

Διαφήμιση

Ο αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού χτύπησε επανειλημμένα την άμυνα του αντιπάλου στην πρώτη και τρίτη περίοδο, αναγκάζοντας τον Γιώργο Βοφόρα να αλλάξει πρόσωπα και σχήματα για να τον σταματήσει. Οι Πράσινοι ήταν μια απογοήτευση από τα μέρη, αλλά πολέμησαν στον τελικό με τον Ιωάννη Παπαπέτρου μια μεγάλη προσπάθεια να διορθώσουν τα ελαττώματα, τόσο στη δημιουργία όσο και στην εκτέλεση. Αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, ειδικά επειδή η Nemanja Nidovich ήταν κακή.

Δείτε την εικόνα στην Ευρωλίγκα μετά τους αγώνες την Παρασκευή 9 Οκτωβρίου

καλύτερος παίχτης

Ο George Prentezes ήταν ένας εξαιρετικός 20’50 “που βρισκόταν στο πάτωμα. Ο Γιώργος Μπαρτζούκας του είχε τον προνομιακό χρόνο να συμμετάσχει στις περιόδους 1 και 3, και το δικαιολογούσε απολύτως. Ο αναπληρωτής καπετάνιος της κόκκινης και λευκής ομάδας έχασε την άμυνα του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι, τερματίζοντας τον αγώνα με 17 πόντους (6/7 πόντους, 1/2 τρεις πόντους και 2/2), 2 ριμπάουντ, 1 πάσα και 1 λάθος σε 20’05 ‘θέση.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Γιώργος Βοφόρας δεν κατάλαβε αυτό που ήθελε από τη Nemanja Nidovi, ειδικά στον τελικό στη σειρά. Ο 29χρονος σημείωσε πέντε πόντους στη μέση του τρίτου παιχνιδιού και έδωσε μια μικρή επιπλέον ώθηση στον Clover, αλλά στο πιο σημαντικό σημείο, αποδείχθηκε ασήμαντο, κάνοντας λανθασμένες αποφάσεις και κάνοντας κακά πλάνα. Στατιστικά, τερμάτισε με 9 πόντους (3/7 2 πόντους, 1/6 3 πόντους), 3 ριμπάουντ, 1 πάσο με υποβοήθηση, 2 κλεψίματα και 3 φάουλ στα 26’53 ‘από τη συμμετοχή.

Στατιστικά που εμφανίστηκαν

Και οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άτυχες με το τελικό γκολ. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σημείωσε 6/27 τρεις πόντους και Ολυμπιακός 5/27 τρεις πόντους (συνολικά 11/54), δείχνοντας την έλλειψη ανταγωνιστικού ρυθμού και για τις δύο ομάδες μετά από επτά μήνες αδράνειας.

READ  Το Lega Basket Serie A είναι αποκλειστικά στα κανάλια και τα πολυμέσα της Novasports

Για το τριφύλλι, ένα άλλο στοιχείο που έδειξε την έλλειψη δημιουργίας ήταν ο μονοψήφιος αριθμός στα τελικά εδάφια (9), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δίνει περίπου το μισό. Όχι ότι ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος (12), αλλά δεν ήταν μονοδιάστατος στο πέρασμα.

Αγώνας

Μετά από τρία λεπτά χωρίς πόντο (με 0/10 βολές και μία χαμένη), ο Ολυμπιακός άρχισε σταδιακά να πιέζει το πεντάλ του αερίου. Οι Κόκκινοι και Λευκοί κέρδισαν συνδυασμένους πόντους από τους μεγάλους πόντους στο κλαμπ και έφτασαν πολύ γρήγορα στο +10 (7-17 στα 8 ‘) στην ΟΑΚΑ. Ο Γιώργος Βόβορας εξοργίστηκε από τη συμπεριφορά των ψηλών παικτών του και άλλαξε πολλά πράγματα σε πρόσωπα και σχήματα για να βρει πέντε λειτουργίες και στις δύο πλευρές του δαπέδου, αλλά όσο οι παίκτες του ήταν εκτός θέσης, οι ομάδες δεν μπορούσαν να συλλεχθούν.

Το +10 (12-22) από την πρώτη περίοδο έδειξε την ανωτερότητα του κόκκινου και του λευκού σε μια εποχή που ο Clover πήρε πόντους σχεδόν αποκλειστικά από επιθετικές ριμπάουντ και κινήσεις.

Παρά τον τραυματισμό του Κώστα Σλόκα, ο Ολυμπιακός δεν έχασε το ρυθμό και τον έλεγχο της θέσης στα δεύτερα δέκα λεπτά. Ο Βασίλης Σπανολίς ήταν τώρα αυτός που έτρεξε τις περισσότερες επιλογές και η Σάσα Βιζένκοφ ήταν αυτός που τελείωσε τα στάδια μέσα και έξω από τη ρακέτα. Ο Βασίλης Σπανόλης και ο Τσαρλς Τζένκινς σημείωσαν γκολ στα προσωπικά στάδια για να κάνουν τη διαφορά στο +15 (18-33 σε 14 λεπτά) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος βελτιώνει τα στατιστικά του λεπτό προς λεπτό.

Ανεξάρτητα από το πόσο αναμεμειγμένος ο Γιώργος Βοφόρας στο κατάστρωμα (είδαμε ομάδες με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο “2” και μόνο ένα δαχτυλίδι στους πρώτους πέντε, και άλλες με τον Leader of the Green στο “4” και τον Aaron White στο “5”), η ουσία είναι αμετάβλητη. Τουλάχιστον όχι τόσο πολύ. Η μπάλα διαπραγματεύτηκε τέλεια στην επίθεση του Ολυμπιακού, που είχε πόντους από εννέα στα δέκα που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο (μόνο ο Κώστας Παπανικολάου έχασε 0/3 σουτ, με τον Βασίλη Χαραλάμπουλο και τον Γιαννόλη Λαρεντζάκη να μην ανεβαίνει από τον πάγκο) 15 (29-44) με περίπου δύο λεπτά ανάπαυσης.

READ  Σε 36 περιπτώσεις σε γηροκομείο - Από έναν υπάλληλο η διασπορά | Ελλάδα

Ωστόσο, δύο από τα τρία πράσινα σημεία συλλέχθηκαν, από τους Aaron White και Leonidas Casilaki, μειώνοντας τη διαφορά σε έναν αριθμό (35-44), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι υπό το φως του δεύτερου μέρους.

Τα τρίτα δέκα λεπτά σημείωσαν ισχυρές μεταγραφές στην απόδοση των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να κλείσει το χάσμα στο -6 (40-46 σε 22 λεπτά) χάρη σε τρεις δείκτες του Μάρκους Φόστερ, αλλά η κόκκινη και λευκή αντίδραση ήρθε πολύ γρήγορα. Ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε μπάλες στη χαμηλή θέση, ήταν καταπληκτικός και ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο +14 (54-68 σε 25).

Αν και ο Κώστας Σλόκας επέστρεψε στη Γη, οι επισκέπτες δεν πήραν πολλά από τον κύριο δημιουργό τους.

Από την άλλη πλευρά, τα προσωπικά στάδια του Ιωάννη Παπαπέτρου ήταν εκείνα που κράτησαν την αλφάλφα όρθια από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ολοκλήρωσε τα στάδια ένα προς ένα, δημιουργήθηκε για άλλους και ήταν ο λόγος για τον οποίο οι Πράσινοι είχαν φτάσει στο σημείο να αισθάνονται ότι θα μπορούσαν να κερδίσουν (57-62 στο 30)

Στον συνεχόμενο τελικό, ο Ολυμπιακός έκανε μερικά λάθη που έδωσαν στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ τα δικαιώματα ελπίδας, τα οποία, ωστόσο, δεν ήταν μοιραία. Ο Sakil Makisik έβαλε μεγάλα καλάθια, ο Nemanja Nidovi απέδειξε (παρά μια μικρή αναταραχή πέντε ευθειών πόντων) ότι αγωνίστηκε τα τελευταία δύο λεπτά, οπότε ο αγώνας …

Οι Κόκκινοι και οι Λευκοί παρέμειναν στο προβάδισμα μέχρι τον τελικό, και σημείωσαν όσα σουτ χρειάστηκαν για να μην χάσουν τον αγώνα στα χέρια τους και πυροβόλησαν (71-78) για φέτος στην Ευρωλίγκα, εναντίον μιας ομάδας που ήθελε πολλά, αλλά ήταν εμφανές σε ορισμένα σημεία. Πώς δεν μπορούσε.

READ  Υπουργείο Πολιτισμού Μυκηνών: "Η πυρκαγιά δεν προκάλεσε ζημιά στις αρχαιότητες"

βιβλιογραφικές αναφορές: Ερύθοιλο – Πισσάν – Φέλιους.

Τα δέκα λεπτά: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78.

Παναθηναϊκός opab (Φωφόρας): Παπαγιάννης 6 (2/2 2 πόντοι, 2/3 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), 7 Αυγούστου (3/4 2 πόντοι), Παπαπέτρου 14 (5/10 2 πόντοι, 1/5 3 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2) Heist), Casilakis 7 (1), Foster 15 (4/5 δύο πόντοι, 2/3 τρεις πόντοι, 1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Nidovic 9 (3/7 δύο πόντους, 1/6 τρεις πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 φάουλ), Συκς, Λευκός 5 (1), Μετόγλου 2 (1/3 2 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Πεντέλ 1, Σαν Ρος 4 (2/3 2 πόντοι, 0/4 3 πόντοι, 1 / 2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 πέρασμα, 1 φάουλ.

ολυμπιακός (Μπαρτζούκας): Harrison 7 (2/3 δύο πόντοι, 0/4 τρεις πόντοι, 3/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 8 (1/3 δύο πόντοι, 1/6 τρεις πόντοι, 3/6 σουτ, 1 ασίστ), Σλουκάς 6 (1/3 δύο πόντοι, 1/5 τρεις πόντοι, 1/2 σουτ, 2 ασίστ, 3 φάουλ), Martin 8 (4/5 δύο πόντοι, 5 ριμπάουντ), Vizenkoff 9 (3/5 δύο πόντοι, 1/3 τρεις πόντοι) , 8 ριμπάουντ, 2 ληστείες), 17Prentezes (6/7 δύο βαθμοί, 1/2 τρεις βαθμούς, 2/2 σουτ), Παπανικολάου 3 (3/3 σουτ), Jenkins 5 (1), Ellis 5 (2/2 δύο βαθμοί, 13 ριμπάουντ), McKissick 10 (4/7 2 πόντοι, 0/2 τρεις πόντοι, 2/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Στατιστική ομάδας – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/37 2 πόντοι, 6/25 τρεις πόντοι, 11/18 σουτ, 36 ριμπάουντ (24 + 12), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 φάουλ, 3 μπλοκ.

Στατιστικά ομάδας – Ολυμπιακός: 24/38 2 πόντοι, 5/27 τρεις πόντοι, 15/23 σουτ, 41 ριμπάουντ (26 + 15), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 φάουλ, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες για τις δύο ομάδεςΗ επόμενη εβδομάδα περιλαμβάνει έναν διπλό αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει τον ΟΠΑΠ Βιγιαρμπάν (10/13) και τη Μπαρτσελόνα (10/15) μακριά από το σπίτι, ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει δύο αγώνες SEF με τον Αρμάνι Μιλάνο (10/14). Και Maccabee (10/16).

Πιστώσεις εικόνας: Eurokinissi

More from Isa Naqvi

Εκλογές ΗΠΑ 2020: «Θα υπάρξει μια ειρηνική μεταφορά εξουσίας», σημειώνει ο σύμβουλος του Τραμπ Παγκοσμιοποίηση

Σύμβουλοι και έμπιστοι του Ντόναλντ Τραμπ αρχίζουν να δέχονται την πιθανότητα ήττας...