Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Φίλε στη Μόσχα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Η ομάδα του Γιώργου Βοφόρα νίκησε τη Μόσχα, νικώντας τον Κίμκι με σκορ 78-76, αποδεικνύοντας σε όλους ότι ο Παναθηναϊκός δεν πεθαίνει ποτέ.

Αποστολή της Μόσχας: Δημήτρης Κούντος

Πολλοί μπορεί να το έχουν διαγράψει, αλλά οι πρωταγωνιστές του δεν το έκαναν. Παρόλο που έπαιξε χωρίς τρεις μεγάλους παίκτες, αν και ο Nemanni Nidovi δεν ήταν ο καλύτερος το βράδυ, όλοι έπαιξαν για όλους. Ο Παναθηναϊκός ήταν στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας … διασκεδαστικός και με επικεφαλής τον αρχηγό του, Ιωάννης Παπαπέτρου (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) πήρε ένα τεράστιο διπλό. Υπέροχες παραστάσεις από τον Λευτέρη Βοημίδη, τον Ντίνο Μητόγλου, τον Μάρκο Φόστερ και όλα τα παιδιά που έδωσαν τη ζωή τους!

Ο Παναθηναϊκός, παρά τα πολλά του προβλήματα, ξεκίνησε πολύ καλά στον αγώνα, αφήνοντας τον Γιώργο Βοφόρα Νεμάννι Νίντοβι από τα πέντε πρώτα και βρίσκεται στην “1” θέση του Λευτέρη Μπουχρίδη και δεύτερη στον Μάρκους Φόστερ. Ενώ στο “5” ξεκίνησε τον Jack August που ήταν πολύ θετικός. Από την αρχή του αγώνα, οι “Πράσινοι” φάνηκαν να είναι πολύ επικεντρωμένοι στις αποφάσεις τους, ισχυροί στην άμυνα τους και είχαν ένα “καθαρό” μυαλό σε επίθεση. Η μπάλα πήγε πολύ μακριά στο «σχέδιο» και το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν 7-13 με την αποτυχία του γκολ από τον Marcus Foster. Ο Bohoridis έκανε κάτι περισσότερο από το να κάνει την παρουσία τους αισθητή, αλλά οι «Πράσινοι» είχαν ένα μεγάλο πρόβλημα με την Booker. Η Booker ήταν η μόνη που σκόραρε για τον Courtenetes, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν υπέφερε από “πονοκέφαλο”. Ο Ποορίδης και ο Φόστερ ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και την επίθεση, με τον Γιώργο Παπαγιάννη, δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, δίνοντας στην ομάδα του ένα προβάδισμα 13 πόντων, 11-24. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Tema βρήκε το χέρι του … και το 10ο λεπτό έληξε με 17-24.

READ  Khabib Nurmagomedov: Ο καλύτερος MMAer αποσύρθηκε αήττητος 29-0! (Φωτογραφίες και βίντεο) | Πολεμικές τέχνες

Στο τέλος, ο ηγέτης “μίλησε”

Τότε οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αλλάξουν την κατάσταση, αλλά ο Λευτέρης Μπουχόρρες είχε μια υπέροχη βραδιά και έπαιξε επίσης με τον Νίντοβιτς που ήταν αρνητικός στο πρώτο ημίχρονο. Στο 12ο λεπτό, το σκορ ήταν 20-29 με το μαγικό καλάθι του μπλόχερ από τον Βοχρίδη, καθώς οι “Πράσινοι” έχασαν διαδοχικές πιθανότητες να διευρύνουν το χάσμα περαιτέρω επειδή ήταν πολύ μακριά από το στόχο έξω από τη γραμμή τριών πόντων (1/9) Ωστόσο, ο Γιώργος Βοφόρας κατάφερε να πάρει έναν άλλο “Άσο” στο μανίκι του, με τον Λεωνίδα Κασιλάκη να καταφέρνει στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα, με ριμπάουντ σε 7 λεπτά, εκ των οποίων τα 5 ήταν επιθετικά. Ο Bohoridis, εκτός από τις επιθετικές του αρετές – αποκάλυψε αμυντικές αρετές (με λογοκλοπή και λάθη) και σε 15 λεπτά το σκορ ήταν 22-31, ο Ben Bentel ήταν αποφασιστικός. Αλλά τα επόμενα τρία λεπτά ήταν πολύ άσχημα για τους “Πράσινους”, καθώς συνέχισαν, αφενός, να μην σκοράρουν τρεις πόντους ακόμη και με το αίτημα (1/12 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου). Ταυτόχρονα, η Tema και ο Gerribko μείωσαν τη διαφορά. Όχι μόνο η διαφορά εξαφανίστηκε, αλλά ο Μπερτάν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά τα τελευταία δύο λεπτά ο Παπαπέτρου (συνεισφορά από τον Καλιτζάκη) “οδήγησε” τους συμπαίκτες του στο καμαρίνι 39-41.

Ζημιά στη “βόμβα” του Ζαχέφ από τον Μπουχορίδη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν τριπλό δείκτη στον Μιτόγλου (ο δεύτερος σε αυτόν και ο Παναθηναϊκός) και οι “Πράσινοι” φάνηκαν να είναι στα πόδια τους. Ο Νίντοβι σκόραρε το πρώτο του γκολ στο πουκάμισο “Τριφύλλι”, ο Παναθηναϊκός ηγήθηκε με 43-47, αλλά η Booker στη φάση … αγώνα, πέτυχε στο σουτ και έφτασε στο 46-48. Ο Μετόγλου ήταν καυτός και σημείωσε άλλους τρεις βαθμούς για 46-51. Κάπου εκεί έξω, ο Παναθηναϊκός … κυλούσε στους διαδρόμους. Παραδέχτηκαν το δίχτυ τους 16-5 (καθώς ο Ζάιτσεφ πήρε τη βαριά ζημιά με 11 πόντους) και ο Κίμκι προχώρησε 62-56. Όμως στην τελευταία επίθεση, ο Λευτέρης Βοχορίδης σημείωσε το κουδούνι 3 (φτάνοντας στο 10) και το μείωσε σε 62-59.

READ  Libeniotis για Ολυμπιακός: - Μπάσκετ - Ελλάδα - Ολυμπιακός Μπάσκετ - Ολυμπιακός

Ανακατέψτε μέχρι το τέλος

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν διέφυγε από τα λάθη των παιδιών, δίνοντας στον Khimki την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να το διατηρήσει. Αλλά δεν μπορούσε να δραπετεύσει. Όταν ο Νίντοβι, όταν ο Φόστερ «απάντησε» στα «Πράσινα», και στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, ο Γιώργος Παπαγιάννης 2/2 έδωσε στην ομάδα του ένα προβάδισμα 70-71. Οι δύο ομάδες πήγαν δίπλα-δίπλα, ο Boherides στο έδαφος και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με ένα μεγάλο καλάθι, λιγότερο από δύο λεπτά πριν στο τέλος, κάνοντας το σκορ 73-75 και με το λάθος σουτ κέρδισε 73-76. Λίγο αργότερα, ο Παπαπέτρου έχασε την ευκαιρία να τερματίσει τον αγώνα με τρεις πόντους, αλλά ο Φόστερ έβαλε μια υπέροχη άμυνα στον Μίκυ, έκανε το λάθος και πήγε στα σουτ για 73-78, 36 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Έδειξε τα πάντα στον Παναθηναϊκό, αλλά μετά από 10 δευτερόλεπτα, ο Μπερτάνς έριξε έναν εντυπωσιακό τριπλό δείκτη στο 76-78 και κράτησε την ομάδα του «ζωντανή». Ο Bohorides έχασε την ευκαιρία να “νικήσει” και ο Bertans έχασε τους τρεις τελευταίους δείκτες του “the Green” για να ξεκινήσει το τέλειο ξεκίνημα για τη νέα σεζόν.