Παρίσι-Μάντσεστερ Σίτι 1-2: ανατροπή και ηγεσία των «πολιτών»

ο Πόλη του Μάντσεστερ Γίνετε ο αγαπημένος για να προκριθείτε στον Τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, Αφού επικράτησε με 1-2 Από Παρίσι Στο “Parc des Princes”, ακόμα κι αν κανείς δεν περίμενε να φτάσει σε αυτή τη νίκη, με βάση την αρχική της εικόνα. Ο στόχος του Marchinius στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και ο τρόπος που έπαιξαν οι «πολίτες» δεν προέβλεπε τι θα ακολουθούσε, αλλά τα λάθη των ιδιοκτητών σπιτιού έφεραν τους στόχους του Kevin De Bruyne (ένα λάθος του Kaylor Navas) και του Riyad Mahrez (ένα λάθος μέσα. Το τείχος που άνοιξε), που θα μπορούσε να κυβερνήσει πολύ υπό το φως ενός αγώνα. Επιστροφή την Τρίτη του Πάσχα στην Ένωση.

Διαφήμιση

Η επιλογή του Pep Guardiola να ξεκινήσει τον αγώνα χωρίς επιθετικό και με τον Ilkay Gedogan να απομακρύνεται (μπροστά από τον Rodri) έδειξε ένα πολύ διστακτικό στυλ στον αγώνα. Στην πραγματικότητα, ο Joao Cancello στα αριστερά χρησιμοποιήθηκε για να καταλάβει τον Angel di Maria και να αποτρέψει την ταχεία συσσώρευση όταν το Παρίσι βρισκόταν σε επιθετική μετάβαση. Οι Γάλλοι απλά δεν έχουν την Αργεντινή. Ο Marco Verratti και ο Neymar είχαν μια υπέροχη μέρα και έκαναν ό, τι μπορούσαν για να βρουν χώρο ή να δώσουν στον Killian Ebape ένα χώρο.

Ο Mauricio Pochettino κυριάρχησε στη σκακιέρα στο πρώτο ημίχρονο και οι παίκτες του βρήκαν ευκολότερα περάσματα στην περιοχή του αντιπάλου. Σε ένα κόρνερ στο 15ο λεπτό, ο Marcinius έμεινε ελεύθερος να πιάσει την κεφαλιά και να κάνει το 1-0, έχοντας προηγουμένως σκοράρει εναντίον της Μπάγερν Μονάχου. Ο στόχος δεν άλλαξε τίποτα στη μεταχείριση των “πολιτών” σε σχέση με τον αγώνα, και ως αποτέλεσμα ήταν ικανοποιημένοι με τις προσπάθειες εκμετάλλευσης των λαθών του Παρισιού.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να είναι καλύτεροι για το επόμενο γκολ, καθώς ο Neymar έγινε επιθετικός, και δεν είχε διακοπεί … Alessandro Florenzi, όπως συνέβη σε ένα παράξενο στάδιο στο τέλος του ημιχρόνου. Μέχρι αυτό το σημείο, η Σίτι είχε μόνο 6 επαφές με την μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου και το μηδέν δεν ήταν ανεξήγητο.

READ  Τσέλσι-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0: Οι The Blues πέταξαν για έναν υπέροχο τελικό "Madani" (βίντεο) | Τσάμπιονς Λιγκ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την προώθηση των Αγγλικών στην περιοχή του Παρισιού, αποφασισμένη να ωθήσει τους Γάλλους σε περισσότερα λάθη. Οι αποστάσεις μειώθηκαν, και ο Robin Dias έπεσε στον Neymar (και εκδιώχθηκε από τον θυμό του). Η μονομαχία του Cancelo με τη Di Maria στην πτέρυγα ήταν το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, έως ότου ο Guardiola χτύπησε την Πορτογαλία και έβαλε τον Alexander Zenchenko. Ο αγώνας μεταφέρθηκε στο γήπεδο του Παρισιού και ήταν θανατηφόρος.

Το μεγάλο λάθος τελικά προήλθε από τον Kaylor Navas σε ένα απρόσμενο στάδιο. Ο De Bruyne έκανε ένα σχετικά χαμηλό σταυρό, η μπάλα πέρασε ανάμεσα σε όλους αλλά και τον τερματοφύλακα της Κόστα Ρίκα και κατέληξε στο δίχτυ 1-1. Η ψυχολογία άλλαξε, ο Siti αποφάσισε να επιτεθεί πιο ορθολογικά και με τον δικό του τρόπο, αναζητώντας κενά μετά από μεγάλες καριέρες, και στο τέλος ήταν δικαιολογημένο. Στο 64ο λεπτό, κατάφερε να φτάσει σε αυτόν τον δρόμο έξω από το σπίτι, κέρδισε το φάουλ και ο Riyad Mahrez ολοκλήρωσε την ανατροπή μιας καλής εκτέλεσης σε έναν κακό τοίχο.

Σαν να μην ήταν αρκετό για το Παρίσι, στο 77ο λεπτό, η ίντριγκα του Γκάιτζ έπεσε με μια ευθεία κόκκινη κάρτα λόγω μη αθλητικών σημείων στο Gedoogan. Ο Pochettino έπρεπε τώρα να παρέμβει ουσιαστικά, ώστε τα πράγματα να μην πάνε στραβά (Danilo Pereira αντί για Di Maria) και να μην σκοράρουν. Η πόλη κυριάρχησε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, το οποίο χαρακτηρίστηκε από πολλά νεύρα, και τώρα περιμένουν το επαναληπτικό αγώνα την Τρίτη του Πάσχα ως το φαβορί για να προκριθεί στον πρώτο τελικό στην ιστορία του θεσμού.

ΠΑΡΙ: Navas, Florence, Marcinius, Kebibi, Baker, Verratti, Paredes (83 ‘Herrera), Gage, Di Maria (80’ Danilo), Neymar, Ibabi

READ  Ηλίας Παπαθεωδώρο: Μεγάλη κάψουλα Μακη Αγγελόπουλου (Fides) | Πρωτάθλημα μπάσκετ και ΑΕΚ

Πόλη του Μάντσεστερ: Anderson, Walker, Stones, Dias, Cancelo (61 ‘Zenchenko), Rodri, Guidogan, De Bruyne, Mahrez, Silva, Fontaine

Πηγή φωτογραφίας: © 2021 Thibault Camus / Associated Press