Πορτογαλία-Ισραήλ 4-0: Οι Ιβηροί είναι έτοιμοι, ο Ρονάλντο σκοράρει 104 γκολ

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει 104 γκολ με το εθνόσημο, η Πορτογαλία νίκησε το Ισραήλ 2-0 σε φιλικό αγώνα για την προετοιμασία για το Euro 2020

Το σημάδι της φιλικής προθυμίας της ήταν θετικό Πορτογαλία Εν όψει του Ευρώ 2020. Στο τελευταίο από αυτά, οι Ευρωπαίοι πρωταθλητές κέρδισαν με 4-0 Από Ισραήλ Στο Jose Alvalade, όπου ο Fernando Santos δοκιμάζει τα charts και τους παίκτες.

Η σταθερά στο γήπεδο ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έπαιξε μόνος του στην κορυφή με 4-2-3-1 για τους Πορτογάλους. Ο 36χρονος επιθετικός είχε μια ατυχή στιγμή στο 41ο λεπτό, όταν έκανε φάουλ μακριά από το σπίτι των Ισραηλινών.

Λίγα λεπτά αργότερα, σε έναν όμορφο αγώνα, ο Joao Cancelo “έκοψε” μπροστά από τον Bruno Fernandez, ο οποίος σημείωσε 1-0 με ωραία θέση. Στο 42ο λεπτό, είναι καιρός ο Ρονάλντο να σκοράρει για 104η φορά με το οικόσημο στο στήθος του και πλησιάζει στην επίτευξη των πέντε γκολ του Αλί Ντάι, ο οποίος κατέχει το ρεκόρ της εθνικής ομάδας με 109 γκολ.

Η είσοδος παικτών όπως ο Pedro Gonzalves, ο Gonzalo Gentes και ο Andre Silva “ανανέωσαν” την επίθεση των οικοδεσποτών, οι οποίοι σημείωσαν δύο ακόμη γκολ τα τελευταία λεπτά. Ο Cancelo σημείωσε πρώτα 3-0 και μετά ο Fernandez έκανε το τελικό σκορ.

Σύνθεση της Πορτογαλίας: Rui Silva, Cancelo, Pepe, Dias (62 ‘Danilo), Mendes, Neves (62’ Moutinho), Carvalho (71 ‘Sanchez), B. Silva (72’ Gonzalves), Fernandez, Zota (46 ‘A Silva) Ρονάλντο (72 ‘gentis)

More from Rashad Badour

Πρέπει ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού … να καταπιεί σπαθιά; | Blog – Νίκος Αθανασίου

Ο Νίκος Αθανασίου γράφει για την ακατανόητη συζήτηση για έναν βασικό τερματοφύλακα...