Πρέμιερ Λιγκ, Έβερτον-Γιουνάιτεντ 1-3: Ο Φερνάντες τους οδηγεί υπέροχα

Μετά από αυτούς τους τρεις δείκτες, οι “κόκκινοι διάβολοι” ισοδυναμούσαν με το ιστορικό τους ρεκόρ με επτά συνεχόμενες νίκες εκτός έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ ήταν αήττητοι στους τελευταίους 9 αγώνες (7-2-0)!

Ωστόσο, ο αγώνας ξεκίνησε με την πρωτοβουλία κατοχής και κίνησης της United Έβερτον Ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ σε 19 λεπτά. Ο Μπέκφορντ χτύπησε την μπάλα, ο Κάλβερτ Λιούιν έφτασε έξω και ο Μπερνάρντ νίκησε τον Ντε Γέα 1-0 Σε αυτό το σημείο, η Γιουνάιτεντ έδειξε για άλλη μια φορά μεγάλα προβλήματα στην αμυντική της δουλειά, όπως έκαναν στον Ευρωπαϊκό αγώνα τους με τον Μπασακχίρ την Πέμπτη. Ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν ψυχικά αποθέματα και πέτυχαν την ανατροπή πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες. Αρχικά στο 25ο λεπτό, ο Shaw πήρε το σταυρό από τα αριστερά και ο Πορτογάλος προχώρησε και σημείωσε 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα, ο 26χρονος μέσος σημείωσε ένα δεύτερο προσωπικό γκολ στον αγώνα, προσπαθώντας μετά από ένα σταυρό να βρει μέσω του Rasvo, να βρει το σταυρό και στη συνέχεια να καταλήξει στο δίχτυ των αντιπάλων 2-1 για την ομάδα του. .

Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. ο ενωμένος Ο Μπρούνο Φερνάντες είχε καλή διάθεση, προκάλεσε δυσφορία αλλά και πάλι αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην αμυντική του δουλειά.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Έβερτον ήταν αποφασισμένος να ισοσταθμίσει από τα πρώτα λεπτά. Στο 53ο λεπτό του αγώνα, είχε μια καλή φάση για να κερδίσει ισοπαλία. Όταν ο Ντιν έψαξε τον Ροντρίγκεζ, ο Κολομβιανός επιχείρησε ένα σουτ, αλλά πυροβόλησε το τελευταίο λεπτό από την άμυνα του “Red Devils”. Αφού ολοκλήρωσε μια ώρα παιχνιδιού, ο Έβερτον παραδέχτηκε σχεδόν ένα «φτηνό» γκολ.

READ  Σαουθάμπτον-Έβερτον 2-0: ένα τέλος στην αήττητη καραμέλα

Ο Μπέκφορντ βγήκε από λάθος θέση, η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του και ο Μαγκουάιρ προσπάθησε να το σπρώξει με το γόνατό του στο πίσω μέρος του διχτυού αλλά τελικά τελείωσε. Στο 72ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν να σκοράρουν το τρίτο γκολ του αγώνα. Ο Ράσφορντ βρέθηκε στο πίσω μέρος της άμυνας του Έβερτον, αλλά ο Μπέκφορντ σοκαρίστηκε από τα πόδια του.

Παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά, η United κατάφερε να σκοράρει το τρίτο γκολ στον τελικό με τον Edinson Cavani, ο οποίος σημείωσε επίσης το πρώτο του γκολ με το πουκάμισο “Red Devils”. Έτσι, η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer γιόρτασε τρεις πολύτιμους δείκτες με σκορ 3-1, φέρνοντας το σε 10 πόντους και ανέβηκε στην 13η θέση στην κατάταξη. Από την πλευρά του, ο Έβερτον παρέμεινε με 13 βαθμούς στην πέμπτη θέση.

Έβερτον (4-3-3): Beckford, Coleman, Kane, Holguid, Dean, Sigurdsson (66 ‘Ivobi), Alan, Ducuri, Hammis (80’Towson), Bernard, Calvert Lewin

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): De Gea, Bissaka, Lidlov, Maguire, Shaw (66 Tuansibi), Maktomeni, Fred, Bruno Fernandez, Μάτα (81 Pogba), Rasford, Casalia.