Πρέμιερ Λιγκ, Λιντς-Άρσεναλ 0-0: Τύχη … το βουνό

Προήλθε από αγώνες στο Πρέμιερ Λιγκ Χωρίς απειλές στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (εναντίον της Aston Villa), μια άνευ προηγουμένου παράσταση στην εποχή της Arteta. κατά Λιντς, Η Άρσεναλ έπρεπε να κερδίσει και ταυτόχρονα να κάνει μια πειστική επιστροφή, καθώς σταμάτησαν πρόσφατα να εγγυώνται το προβάδισμά τους.

Στο τέλος, κανένα από αυτά δεν πέτυχε. Και θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένη που η Λιντς “φρικάρει” μπροστά από το φάντασμα της και την εμπόδισε να μην σκοράρει, παρά την έλλειψη ευκαιριών, τα τρία πακέτα, τις θαυματουργές παρεμβάσεις του Bird Leno, αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα σχεδόν των μισών, λόγω της απερίσκεπτης δράσης του Pepe που έριξε το “κουτάλι” Στο Alyoski.

Η τοποθέτηση της Obamayang για πρώτη φορά από τις πρωταρχικές επιθέσεις της Arteta στο πρωτάθλημα έδειξε ότι θα άλλαζε την εικόνα της, η οποία ήταν πραγματικά σταθερή για 20 λεπτά. Πράγματι, ο Πέπε έλαβε έναν επικίνδυνο σταυρό στο 22ο λεπτό, ενώ η Γκαμπόν έχασε μετά από τρία λεπτά την ευκαιρία να σκοράρει με μια βιαστική επιλογή. Για τον δεύτερο αγώνα στη σειρά, έμεινε χωρίς τελικό γκολ στο πρώτο μέρος και … ακόμη και εκεί.

Από το 25ο λεπτό και μετά, ο Kanonieri έδωσε ψυχή στον ενεργητικό Λιντς, ο οποίος ανάγκασε τον Λίνο να κάνει το πρώτο του μεγάλο εκτός από τον Μπάμφορντ στο 31ο λεπτό και συνέχισε να πυροβολεί μέχρι και μετά το 52ο λεπτό, όταν ο Πέπε «κρεμάστηκε». Η ομάδα του είναι με το δέμα.

Με έως και 75% υπέρ τους, η ομάδα της Bielsa έφτασε στο 1-0 στο 64ο λεπτό, όταν ο Ντάλας πυροβόλησε ένα τέλειο σουτ από ένα κομμάτι στο “C”, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας έφυγε και μπήκε για να την σώσει. Αλλά τα τελευταία δέκα λεπτά, η συνεισφορά του τελείωσε και η διάσωση της Άρσεναλ μετατοπίστηκε στον παράγοντα «τύχης», ή μάλλον … στην ακτίνα.

READ  Ειδοποίηση για το ξέσπασμα του Coronavirus - Σκέψεις για νέα μέτρα, αποφάσεις την Παρασκευή | ΕΛΛΑΔΑ

Στην αρχή ο Ροντρίγκο στα 79 ‘με ένα υπέροχο σουτ από απόσταση, μετά ο Μπάμφορντ με μια καρφιά με κεφαλή στα 87’ και ακόμη πιο δραματικά, ο Ραβίνια με ένα σουτ έξω από τη μικρή περιοχή, βρήκε ένα σταυρό μπαρ, χωρίς να ανοίξει το σκορ στον αγώνα.

Έτσι, οι Peacocks δεν σκόραραν για δεύτερη φορά φέτος, ενώ οι Λονδρέζοι σκόραραν με 9 λιγότερο παραγωγικά γκολ στα πρώτα 9 παιχνίδια τους μετά τη σεζόν 1986-87. Όπως ήταν αναμενόμενο, και οι δύο παρέμειναν στο δεύτερο μισό της κατάταξης, στο 13 Arsenal, στο 11 Leeds και τα προβλήματα συνεχίστηκαν και για τους δύο.

Λιντς (Marcelo Bielsa): Messier, Ealing, Coach, Cooper, Dallas, Phillips, Clich, Aleowski, Ravinia, Harrison (80 ‘Poveda), Bamford

Άρσεναλ (Mikel Arteta): Lino, Begirin, Holding, Magalia, Tierney, Jaca, Thabagios, Willock (57 ‘Saka, 90 + 3’ Maitland-Niles), Willian (46 ‘Nelson), Pepe, Obamayang

σημερινά νέα

Claudia Romani-Fernanda Colombo: Ντύνομαι!

Verena: “Ο Garcia άξιζε την ευκαιρία, με τη Ferrera ήμουν πάντα ξεκάθαρος γι ‘αυτόν”

Εθνικό μπάσκετ ανδρών: Ο Ροβαβόπουλος και ο Κακλαμανάκης κλήθηκαν

Δείτε όλα τα τελευταία Νέα Από την Ελλάδα και τον κόσμο, τη στιγμή της εμφάνισής του, στο Protothema.gr