Προμηθέας – Λάρισα 81-63 – Μπάσκετ – Ελλάδα

Με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε τη Λάρισα 81-63 στο “Δημήτρης Τούβαλος” για το δέκατο τέταρτο παιχνίδι του Μπάσκετ Λιγκ και σημείωσε πόντους, αφήνοντας τις τελευταίες θέσεις σταθερά στη Θεσσαλία.

Οι παίκτες του Makis Giatras έφτασαν στο 19-3 στο πρώτο ημίχρονο και στο 38-17 στο πρώτο ημίχρονο, θέτοντας τα θεμέλια για την τελική κυριαρχία και χαλαρά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης συνέβαλε 17 πόντους, Αθηνάο 16 και Λόντζης 11 πόντους. Για τη Θεσσαλία, ο Ross ήταν μπροστά με 13 πόντους και ο Μπράουν και ο Όσμπον με 12 πόντους.

Με εντυπωσιακή άμυνα και πολλές επιθετικές επιλογές με επικεφαλής τον Jeremy Grant και τον Demetris Agravanes, ο Prometheus έφτασε στο 14-0 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Ο Γκόρντον σκόραρε το πρώτο καλάθι για το καλάθι της Θεσσαλίας και του Σμιθ και έφτασε στο 14-3, αλλά η άμυνα του Προμηθέα συνέχισε να αποδίδει και με τα ριμπάουντ που οι παίκτες του Μακί Γιάτρα συνέβαλλαν συνεχώς, βοήθησε τον Έβανς σε ένα προσωπικό σερί με 5-0 για να ολοκληρώσει το πρώτο Περίοδος 19-3.

Ο Προμηθέας συνέχισε να “χτυπά” το καλάθι της Λάρισας στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά χαλαρή στην άμυνα και η Λάρισα είχε την ευκαιρία να σκοράρει στη ρακέτα, καθώς το σκορ ήταν 24-7, 28-11, με τον Waspun να βρει λύσεις για την ομάδα του Νίκου Παπανικολάου. Ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Κριστοδούλου έφεραν το +20 και το παιχνίδι έληξε στο 38-17

Η Λάρισα ξεκίνησε με την “θυμωμένη” κεφαλίδα στο τρίτο ημίχρονο και μια σειρά από 7-0 Θεσσαλία μειώθηκε σε 38-24, με καλή άμυνα, ριμπάουντ, εκπλήξεις και λιγότερα λάθη. Τρεις συνεχόμενες βολές από την Πάτρα έφεραν +18 στον Προμηθέα και η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ +15 και +18 για τον οικοδεσπότη. Η κεφαλίδα έπεσε προσωρινά στο -12 και -10 με αλυσίδα 6-0 στη Λάρισα, αλλά ο Αθηναίος έφτασε στο 58-45 στο τέλος των 30 λεπτών.

READ  Τότεναμ - Τσέλσι 0-1 - Ποδόσφαιρο - Αγγλία

Ο Waspun “ξύπνησε” στην αρχή του τέταρτου παιχνιδιού και έπεσε στο -9, αλλά ο Προμηθέας με 4-0 τρέλα έφερε το +13 στη ρακέτα του αντιπάλου. Οι τελικές λήψεις έδωσαν στον Macis Giatras ένα +14 και ο Smith μειώθηκε σε 68-57, αλλά ο Prometheus χτύπησε με 5-0 και έβγαλε το +16, τερματίζοντας αποτελεσματικά τις ελπίδες της Λάρισας να χτυπήσει. Ο Μίλερ έφερε το +16 και ο αγώνας έληξε με σκορ 81-63.

Τα δέκα λεπτά: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

Προμηθέας (Γιατρός): Jerry Grant 9 (7 ριμπάουντ), Laontzis 11 (2 3-pointers, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Evans 10 (3/4 2 ρίψεις, 4/5 σουτ), De Agravanis 17 (5/7 διπλές ρίψεις), 1 3/4 Τρεις βολές, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Jerian Grant 3 (1, 3 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπίλης 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κοροπάκης, Αθήνα 16 (4/5 τρεις ρίψεις, 4/4) Miller 7 (1), Basinas

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Braun 12 (1/2 δύο πόντοι, 2/10 τρεις πόντοι, 5 ασίστ), κεφαλίδα 13 (2/3 δύο πόντοι, 3/6 τρεις πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), KOTAS 7 (6 ριμπάουντ) , MORTUS, Spiropoulos 3 (1), Musialos, Smith 5 (1/9 shots), Camaras, Spain 12 (4/6 points, 4/5 shots), Camperides 3, Papadakis, Gordon 8 (6 ριμπάουντ)