Προμηθέας – Τρέντο 80-89: Πάτρα 2-4, οι Ιταλοί 6-0

Δεν είχε τον Ράντεσεβιτς, τον Χριστοδούλου, τον Τζέιμς, τον Λαούντζη, τον Γιαννόπουλο και τους Αγραβάνες μετά την δική τους περιπέτεια, αλλά ο Προμηθέας δεν ήταν έτοιμος την Τετάρτη το βράδυ (11/11) για να αντιμετωπίσει τον αρχηγό της ομάδας του EuroCup. Αίτημα αναβολής, Η Ευρωλίγκα δεν το αποδέχθηκεΤελικά ήρθε με δέκα άντρες (χρήση οκτώ) και όμως δεν ήταν μόνο ένας ανταγωνιστικός παίκτης, αλλά κέρδισε επίσης μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Διαφήμιση

Η ομάδα της Πάτρας έχασε στο Τούβαλο από τον Τρέντο (89-80), πέφτοντας 2-4 και αφήνοντας τους Ιταλούς μόνοι στην πρώτη θέση, με σκορ 6-0. Οι Ιταλοί ήρθαν στην Ελλάδα με δέκα άντρες, δεν χρησιμοποίησαν τον Luca Lichtaler, έχασε τον Jacobi Williams νωρίς και πήγε στο τουρνουά οκτώ ατόμων για να κερδίσει μια εντυπωσιακή νίκη με χαρακτήρα και καλό μπάσκετ.

Ένα υπέροχο παιχνίδι που έπαιξε ο Δημήτρης Αγραφάνης, ο οποίος νίκησε τον ιό Κορόνα, και έπαιξε 21 λεπτά, και σημείωσε 22 πόντους από 4/4 πόντους, 3/4 τρεις πόντους και 5/6 βολές, ενώ ο Ian Miller (22 πόντους, αλλά από 4/13 δύο πόντους και 3 πόντους. 9/3 ρίχνει) και ο Mo Fage (8 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) ήταν οι υποστηρικτές του.

καλύτερος παίχτης

Ο Victor Saunders ήταν καταπληκτικός, τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους από 4/7 δύο πόντους, 4/6 τρεις πόντους και 2/2, ήταν αυτός που βγήκε στο τέταρτο ημίχρονο με μεγάλα σουτ, φυσικά ο Gary Brown και ο Jeremy Morgan έβαλαν τις πέτρες. αυτοί. Ωστόσο, ο Saunders ήταν ο ηγέτης του Trento.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Βαγγέλης Μαντζάρης (6 πόντοι από 0/4 βολές και 6/6, 6 ασίστ έως 6 φάουλ) και ο Ντάνυ Αγκέμπλες (7 πόντοι από 3/7 2 πόντοι) μοιράζονται τον καθορισμένο τίτλο, φυσικά σε οκτώ παίκτες και περιστροφές ένας προς έναν. Είναι πολύ εύκολο να αποπλανήσεις τον καλό αντίπαλο του παίκτη που οργανώνει και τον παίκτη στην καρδιά του συλλόγου.

READ  Coronavirus: Ανησυχία εμπειρογνωμόνων για την εξάπλωση περιπτώσεων - Κρίσιμο στις επόμενες 24 ώρες

Στατιστικά που εμφανίστηκαν

Ο Προμηθέας έκλεισε τα πρώτα 10 λεπτά με 5/17 βολές, με τον Μίλερ να παίρνει μόνο το 1/6. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Τρέντο διέπραξε μόνο τρία σφάλματα, και στο τέλος της νύχτας είχαν έξι σφάλματα και αυτό ήταν ένα στοιχείο που τους βοήθησε να κερδίσουν τον αγώνα και να φτάσουν στο 6-0, γεγονός που τους δίνει την πρόκριση για το επόμενο στάδιο.

Αγώνας

Με τον Μαντζούκα στην αρχική του σύνθεση, ο Προμηθέας δεν είχε καλό ρυθμό. Παρ ‘όλα αυτά, έπαιξε μια αποτελεσματική και άψογη άμυνα από τον Agbelese – ο Μίλερ σημείωσε 8-4 στα 5’, προτού η Τρέντο να ξεσπάσει και με 0-9 σερί στα δύο λεπτά με 8-13. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολύ ενέργεια και πάθος για το παιχνίδι τους, αλλά πέντε ευθεία πόντους από τον Μαντζούκα (τρεις πόντοι από τη δεξιά γωνία και ένα υπέροχο πέρασμα) εξισορρόπησαν τον αγώνα και οδήγησαν στο 17-17 στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Γιάτρας έκανε την πρώτη του αντικατάσταση στο 12ο λεπτό, όταν ο Αγκραβάνς αντικατέστησε την Αγγλία και το δεύτερο στο 14ο λεπτό, όταν ο Γιαννόπουλος αντικατέστησε τον Μαντζούκα και ο Αγκραφάνης έκανε μια φανταστική δουλειά με το πείσμα του, σημειώνοντας 12 πόντους σε έξι λεπτά για να κρατήσει τον Προμηθέα σε όρθια θέση. Με το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου να πλησιάζει, οι οικοδεσπότες φάνηκαν πολύ κουρασμένοι, έκαναν εύκολα και διαδοχικά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και ένα εύκολο πέος με έκπληξη κράτησαν στο 41-41 του ημιχρόνου.

Ο Τρέντο πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 0-11 στην αρχή του τρίτου παιχνιδιού, δίνοντάς του ένα διψήφιο προβάδισμα, με τα μεγάλα σουτ του Agrafanis διαδοχικά, αλλά ο Saunders χτύπησε ξανά και ξανά. Οι Ιταλοί κράτησαν τον Προμηθέα σε απόσταση μέχρι το τέλος του τετάρτου (59-69), αλλά οι παίκτες του Giattra αντεπιτέθηκαν στην αρχή του τέταρτου αγώνα. Συρρικνώθηκαν σε ένα σημείο (72-73), αλλά οι Saunders, Morgan και Brown έβαλαν μεγάλα καλάθια για να κερδίσουν τον καλύτερο παίκτη του αγώνα. Η Trento ήταν καλύτερη αυτή τη φορά.

READ  Τότεναμ-Μπράιτον 2-1: Η Μπέιλ την πυροβόλησε στη δεύτερη

Κυβερνήτες: Ρόχα, Πιράντε, Γιώρας

Τα δέκα λεπτά: 17-17, 41-41, 59-69, 80-89

Προμηθέας (Γιατρός): Aghpiliz 7 (3/7 2 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Laontzis 6 (3/4 2 πόντοι, 0/3 3 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέβει), Agrafanes 22 (4/4 2 πόντοι) , 3/4 τριπλές βολές, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 κλοπή), Fage 8 (1/3 τρεις ρίψεις, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Μαντζάρης 6 (0 / 4 βολές, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 σφάλματα), Γιαννόπουλος, Μίλερ 22 (4/13 2 πόντοι, 3/9 τρεις πόντους, 5/5 βολές, 7 ασίστ), Μαντζούκας 9 (1)

ΤΡΕΝΤΟ (Prinza): Martin 13 (5/9 2 πόντοι, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Cody 5 (1), Braun 15 (6/9 2 πόντοι, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6) Ασίστ, 2 κλεψίματα), Forray 2, Saunders 22 (4/7 2 πόντοι, 4/6 τρεις πόντοι, 2/2 σουτ, 5 ριμπάουντ), Morgan 14 (4/6 τρεις πόντοι), Williams 4, Landurner 8 (7) Ριμπάουντ, 6 Μαΐου (1/8 βολές, 6 ριμπάουντ)

Στατιστικά της ομάδας Prometheus: 17/33 2 πόντοι, 8/26 τρεις πόντοι, 22/24 σουτ, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικές – 8 επιθέσεις), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 13 φάουλ

Στατιστικά της ομάδας Trento: 24/47 2 πόντοι, 10/21 τρεις πόντοι, 11/17 σουτ, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικές – 11 επιθέσεις), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 ριμπάουντ

Οι επόμενοι αγώνες για τις δύο ομάδες: Ο Προμηθέας θα παραμείνει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Μπούρσασπορ (11/18 στις 19:30), ενώ ο Τρέντο θα επιστρέψει στην πατρίδα του για να παίξει τον Νάντερρε (11/18 στις 21:00).

More from Isa Naqvi

Coronavirus: Ανησυχία εμπειρογνωμόνων για την εξάπλωση περιπτώσεων – Κρίσιμο στις επόμενες 24 ώρες

Η γεωγραφική κατανομή των 204 περιπτώσεων κοροναϊού που καταγράφηκαν τις τελευταίες 24...