Πρώιμος «τελικός» Nadal – Τζόκοβιτς στο Roland Garros (Fides)

Η μεγάλη ημερομηνία του Rafa Nadal με τον Novak Djokovic “έκλεισε” στο Roland Garros φέτος. Δεν θα είναι τελικός όπως το 2020, αλλά θα είναι ημιτελικός και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στο Παρίσι.

Αφού ο Rafael Nadal νίκησε τον Diego Schwartzman 3-1 και τον Novak Djokovic 6-3, 6-2, 7-6 (5), 7-5 έναντι του Matteo Berrettini στους προημιτελικούς, παρέμειναν στο πρόγραμμα.

Σπάζοντας πόντους και αγώνα
Ο αγώνας θα σταματήσει στο παιχνίδι 3-2 του τέταρτου σετ για 20 λεπτά για να αφήσουν οι άνθρωποι τα περίπτερα και στην πραγματικότητα οι παίκτες έφυγαν πρώτα για να το κάνουν λόγω της έλλειψης διάθεσης.

Ο Ιταλός παίκτης στον τρίτο και τέταρτο γύρο παρουσίασε καλύτερα δεδομένα και διέγραψε δύο πόντους στο 12ο ημίχρονο του τελευταίου σετ. Με το τρίτο, ο αγώνας θα τελειώσει στα 3,28 λεπτά και θα ξεκινήσει σε έντονες γιορτές.

Είναι ο 40ος ημιτελικός της Σερβίας Grand Slam.

το παιχνίδι τους 58
Ο αγώνας της Παρασκευής μεταξύ Novak Djokovic και Rafael Nadal θα είναι ο 58ος στην ιστορία τους, με τον Σέρβο να επιτυγχάνει 29 νίκες και τον Ισπανό 28 νίκες.

Στο Παρίσι και τον Roland Garros, ο Novak είναι ένας από τους δύο παίκτες που νίκησαν τον Rafa στους προημιτελικούς του 2016, αλλά οι νίκες ήταν 7-1 για τον Ισπανό.

Ο Nadal δεν έχει χάσει κανένα από τα 13 ημιτελικά του (και τον τελικό) που έκανε ο Djokovic 5-5 στους ημιτελικούς.

Οι ημιτελικοί που έπαιξε στο Roland Garros έφτασαν σε 3 αγώνες μέχρι την τελευταία φορά το 2012 (Nadal 3-2) και ο Ισπανός κέρδισε όλους.

READ  Ζήστε τρέλα

Χωρίς σπάσιμο σε 4 ομάδες
Ο Berrettini ολοκλήρωσε τον αγώνα με το 0-3, ενώ ο Novak Djokovic σημείωσε 9-4.

Οι πόντοι ήταν 153-123. Ο Ιταλός έχει 51 εύκολα παιχνίδια (έναντι 19) και έχει 55-44 νικητές.

Η πρωτοτυπία ήταν 11-10 για τον Knoll, ο οποίος είχε 89% καθαρή επιτυχία.

Πηγή: The Gazzetta

Ακολουθήστε το protothema.gr στις Ειδήσεις Google και ενημερωθείτε πρώτοι για όλα τα νέα

Βρείτε τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο, όπως συμβαίνει, στο Protothema.gr