Τελικοί ATP: Ο Μεντβέντεφ κέρδισε τον αγώνα με μεγάλο περιθώριο! – Βίντεο

Ο Ντάνιελ Μεντβέντεφ, με μια άλλη μεγάλη έκπληξη, νίκησε τον Ντομίνικ Τιμ στον τελικό του ATP Finals, κερδίζοντας τον πιο σημαντικό τίτλο της καριέρας του!

Ο τεράστιος Μεντβέντεφ, κέρδισε τους τελικούς ATP φέτος!

Σε έναν απίστευτα συνεχή τελικό, ο 24χρονος Ρώσος κέρδισε με την εκδίωξη του Ντομίνικ Τάιμ 4-6, 7-6 (2), 6-4 Και έκανε από μόνος του ένα από τα πιο σημαντικά βραβεία σε αυτό το άθλημα!

Ποιος περίμενε αυτό;

Ο Μεντβέντεφ βρισκόταν σε τραγική κατάσταση μετά το US Open μέχρι να φτάσουμε στο τουρνουά Masters στο Παρίσι, όπου έκανε μια τρομερή επανάληψη της σεζόν του και παρέμεινε αήττητος μέχρι το τέλος της σεζόν!

Ο Μεντβέντεφ, ο οποίος κέρδισε τους τελικούς ATP, πήρε τα πάντα και έφυγε για τους τελικούς της σεζόν, αήττητος, κερδίζοντας στην πορεία τους τρεις κορυφαίους τενίστες του κόσμου (Nadal, Djokovic, Tim)!

Όπως στον ημιτελικό εναντίον του Nadal, στον τελικό, έκανε μια μεγάλη έκπληξη εναντίον μιας ομάδας που ήταν σχετικά καλύτερη στα πρώτα δύο σετ, αλλά δεν είχε το ένστικτο του δολοφόνου που θα του έδινε τον αγώνα!

Φυσικά, θυμάται το γεγονός ότι κέρδισε τον πρώτο του τίτλο Grand Slam στο US Open Special, ωστόσο, φεύγει από το Λονδίνο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με το κεφάλι του να λυγίζει μετά τον τελικό.

Από το πρώτο σετ είδαμε έναν πολύ «κλειστό» τελικό, καθώς ο Tim χρησιμοποίησε το μοναδικό του σημείο ξεμπλοκαρίσματος στο σετ για να πάρει το προβάδισμα στον αγώνα παρόλο που ήταν σαφές ότι ο αγώνας περιείχε ακόμη πολλά «ψωμί».

Έχουμε δει “γάτα και ποντίκι” και από τους δύο παίκτες του τένις στα περισσότερα ράλι, καθώς και οι δύο επιλέγουν πολύ προσεκτικά όταν ξεκινούν τις επιθέσεις τους, παρέχοντας τεράστια ποιότητα και μια μεγάλη ποικιλία τοπίων!

READ  Ο Lance Stroll κλείνει όλα τα στόματα και παίρνει τον πόλο στην Τουρκία | Φόρμουλα 1

Το δεύτερο σετ ήταν εξισορροπημένο με τον Ρώσο να περνάει μερικές δύσκολες στιγμές στην υπηρεσία του, ωστόσο, έσωσε και τους τρεις πόντους του Tim πριν φτάσουμε στον ισοσταθμιστή και τη μεγάλη ευκαιρία για τον Αυστριακό να φτάσει στη γραμμή τερματισμού!

Ενώ ξεκίνησε καλά τη διαδικασία, ανέβηκε 2-0, ακολουθούμενο από ένα μοναδικό σερί για τον Μεντβέντεφ, με επτά αναπάντητες πόντους, κερδίζοντας τραβώντας τον αγώνα και στέλνοντας ολόκληρη την ιστορία του τουρνουά σε πέναλτι!

Η ορμή, θεωρητικά, ήταν με τον Μεντβέντεφ και οι Ρώσοι ήταν ήδη καλύτεροι από τον Τιμ.

Ήταν ο μόνος που έφτασε στο σημείο σπάζοντας, και στο τέλος, στο έκτο σπάσιμο του σετ, έκανε ένα μεγάλο βήμα προς τη νίκη και πιο ήσυχα, εξυπηρέτησε εξαιρετικά καλά για να περάσει το πρώτο σημείο αγώνα στην ιστορία του αθλητισμού!

Και έτσι τελείωσε μια εντυπωσιακή περίοδο 12 ετών που φιλοξενεί τους τελικούς ATP στο Λονδίνο!

Στην πραγματικότητα, είχαμε μια τρομερή σύμπτωση που ο νικητής Medvedev παρατήρησε: ότι ο πρώτος (Davidenko) και ο τελευταίος νικητής στο Λονδίνο (Medvedev) είναι Ρώσοι!

Έτσι τελείωσε η πιο οδυνηρή σεζόν τένις στην ιστορία του αθλήματος.

READ  Ψευδώνυμα Τέλος Κοσμικά! (Εικόνες)

Μια σεζόν με πέντε μήνες αδράνειας, πολλά ακυρωμένα τουρνουά, ειδικές συνθήκες αγώνα (απουσία ανθρώπων, αετός μάτι), αλλά και μια μεγάλη προσπάθεια από τον Αύγουστο και μετά για να δείτε όσο το δυνατόν περισσότερο τένις.

Ας ελπίσουμε ότι το 2021 είναι μια επιστροφή στην ομαλότητα σε όλα τα επίπεδα, και στο τένις με την επόμενη μεγάλη ιστορία είναι η αυστραλιανή ταλάντευση καθώς μας βρίσκει σε έναν ολοκαίνουργιο τελικό ATP στο Τορίνο!

Η τελική κλήρωση ATP | Με συγχωρείς (-2 ώρες)