Aris – AEK 68-73: Με VID | League Basketball: Ο αγώνας

Η ΑΕΚ υπολόγισε τα έσοδα, καθώς ο Νίκος Ζευς, ο Βλαντιμίρ Γιάνκοβι και ο Δημήτρης Μαυροβίδης ήταν στη διάθεση του Ηλία Παπατιωδόρο, αλλά αυτό που παρείχε δεν ήταν αντιπροσωπευτικό του επιπέδου του. Αλλά ήταν σίγουρα πολύ καλύτερος από τον Άρη, ο οποίος έδειξε ότι δεν είχε συγκεκριμένες φιλοδοξίες ενόψει της συνέχισης του τουρνουά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ανισορροπημένο και κουρασμένο γιατί αυτό είχαν να προσφέρουν οι δύο ομάδες. Για Άρης, Ο Stats κατέγραψε 2/13 βολές μέσα σε ένα παιδί και 12 φάουλ (οκτώ δευτερόλεπτα στα πρώτα δέκα λεπτά), και οι επτά ριμπάουντ παραμορφώθηκαν επειδή ακόμη και από τη γραμμή της φωτιάς ξεπέρασε το 50% (8/15). Ωστόσο, ήταν μπροστά με 11-4 (περίπου) στη μέση της περιόδου επειδή είχε ένα καλύτερο σουτ από μεγάλη απόσταση.

Η ΑΕΚ βρήκε ισορροπία στο παιχνίδι της καθώς μπήκε Νίκος Ζέσης Αλλά το παιχνίδι της ήταν πολύ μακριά από την ποιότητά της. Οποιαδήποτε μπάλα έκλεψε (9 σε αριθμό), το διαιρέθηκε σε ίσους αριθμούς. Αλλά βρήκε έναν τρόπο να εξισορροπήσει τον αγώνα και να οδηγήσει 15-18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο ήταν χειρότερο και για τις δύο ομάδες καθώς και οι δύο ομάδες κοιτάζουν το καλάθι με … κιάλια. Τα τελευταία 90 δευτερόλεπτα ήταν μια εξαίρεση και το παιχνίδι έληξε 27-34 χάρη στη νίκη του Ντάριλ ΜακΚόν.

ο Ματ Λούντζικι Έδωσε στον ΑΕΚ το μακρινό σουτ και μια διαφορά 14 πόντων (33-47) μετά το 3 παιχνίδι τουης διάστημα. Η ύπαρξή του Χρυσοκόπουλος Με τέσσερα λάθη από το πρώτο ημίχρονο, το Ηλίας Παπατιωδόρο Κράτα το Massiolis Στη θέση “4”. Το πρόβλημα με το “Al Ittihad” ήταν η αμυντική ανάκαμψη καθώς μέσω των δεύτερων επιθέσεων που κράτησε ο Ares στον αγώνα (43-51, 28 λεπτά) παίρνοντας πόντους από. Μιλόσεβιτς Αλλά και αυτοί Fleoni, Chalmers Από τον ωκεανό. Τα δέκα λεπτά τελείωσαν με σκορ 49-57.

READ  Το συνεχιζόμενο μυστήριο του αρχαίου κόσμου και το άλυτο μυστήριο της επιστήμης

Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο ημίχρονο της τελευταίας περιόδου (55-64) και δεν μπορεί να αλλάξει όπως στο σκορ 59-67 (36:30) Ο Άρης πέταξε στα σκουπίδια με διαδοχικές επιθέσεις με έναν μοιραίο παίκτη Γιάννη Κοζιόγλου. Ωστόσο, κρατήθηκε στον αγώνα επειδή και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η διαφορά μειώθηκε σε τέσσερις βαθμούς (66-70) 42 “πριν από το τέλος. εκεί Λάνγκφορντ Έχασα δύο δωρεάν ρίψεις που έδωσαν στον Άρη περισσότερη ελπίδα. Ο Mario Chalmers έψαξε για το γρήγορο καλάθι, το οποίο είχε κόψει ο Χρυσοκόπουλος, για να ακολουθήσει δύο σουτ από τον Massiolis (66-72) που κέρδισαν τη νίκη της ΑΕΚ.

Ο λόγος για τη νίκη: Στο φτωχό αγώνα των δύο ομάδων, η ΑΕΚ ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική από τον Άρη στην επίθεση, μετρώντας την εμπειρία του σε στάδια όπως το αποφασιστικό στάδιο, κόβοντας τον Χρυσικόπουλο στο Chalmers.

Έκαναν τη διαφορά: Ο Matt Lodzky έκανε το σημάδι του στο μακρύ σουτ και ειδικά στο έξυπνο παιχνίδι του. Ο Χρυσικόπουλος έπαιξε λίγο (επειδή έχει κατηγορηθεί για αδικήματα) αλλά ήταν πολύ ουσιαστικός.

Αόρατος ήρωας: Ο Νίκος Ζέσης έδωσε λογική στο παιχνίδι της ΑΕΚ ενώ το χρησιμοποιούσε.

Πέρασε και δεν άγγιξε: Ο Άρης πήρε λίγο Ντράγκισεβιτς, Νίκουζυ, Κοζίλογλου. Ο Κιθ Λάνγκφορντ βγήκε από τον ρυθμό της ΑΕΚ, ενώ ο Βλαντιμίρ Τζάνκοβι; Φαινόταν συγκινημένος από την απουσία του.

Βασικό σημείο: Η βασική υποστήριξη για την ΑΕΚ ήταν το μακρινό σουτ καθώς αυτό της έδωσε την ευκαιρία να δραπετεύσει αλλά και να κρατήσει τις ομάδες υπό έλεγχο.

Τι έκαναν: Το παιχνίδι που έπαιξαν. Ο Aris δείχνει σημάδια μιας ομάδας που περιμένει το τουρνουά και παίζει ΑΕΚ πολύ κάτω από το επίπεδο ποιότητας.

READ  Δήλωση «βόμβα» του Ιράν: περισσότερες από 1.000 περιπτώσεις σήμερα - Newsbomb - Ειδήσεις

Στάδιο αγώνα: Ο Zisi-Kingsley συνεργάστηκε και καρφώθηκε για να διαρκέσει το τρίτο τρίμηνο.

Τέταρτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73

More from Isa Naqvi

Tsiodras, Bread και Dalgona Coffee: Τι έδειξαν οι αναζητήσεις των Ελλήνων πέρυσι;

Τι αναζητήσαμε περισσότερο στο Google το 2020 και τι μας δείχνουν οι...