Aston Villa – Λίβερπουλ 7-2 – Ποδόσφαιρο – Αγγλία

“Δώστε στο χωρικό το θάρρος να κοιμηθεί”, λέει η παροιμία, και κάτι που σχετίζεται με αυτό μπορεί να συνέβη στο Μπέρμιγχαμ. Στους πρωταθλητές του Λίβερπουλ δόθηκαν δικαιώματα, η άμυνά του έμοιαζε με ελβετικό τυρί και εκμεταλλεύτηκε πλήρως τους “χωρικούς” της Aston Villa, φτάνοντας στο μη ρεαλιστικό σκορ 7-2, τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία τους εναντίον των Reds. Για αυτούς είναι η μεγαλύτερη ήττα τους από τότε που προωθήθηκαν στην Premier League.

Έτσι, με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μπέρμιγχαμ έφτασε τους τρεις σε ίσο αριθμό αγώνων και τερμάτισε τρίτος και 9Β. Λέστερ, Άρσεναλ και ο τρέχων αντίπαλός τους, που υπέστη την πρώτη ήττα τους σε τέσσερις αγώνες.

ο αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο του Old Trafford, αλλά από την άλλη πλευρά έγινε στο Μπέρμιγχαμ, όπου η Άστον Βίλα προχώρησε με ένα απίστευτο γκολ 4-1 για τους πρωταθλητές του Λίβερπουλ. Οι «χωρικοί» συγκλόνισαν τον αντίπαλό τους στο τέταρτο λεπτό με τον Watkins, μετά από ένα τραγικό λάθος από τον τερματοφύλακα Adrian, ο οποίος αντικατέστησε τον Alison, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Barclay έχασε μια μεγάλη ευκαιρία 2-0. Οι Reds προχώρησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοσταθμίσουν αμέσως. Αντ ‘αυτού, παραδέχτηκαν το δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά μέσω του Watkins στο 22ο λεπτό. Μετά από 11 λεπτά, ο Salah έφερε την ομάδα του πίσω στο παιχνίδι, αλλά η άμυνα του Jurgen Klopp ερχόταν από παντού. Στο 35ο λεπτό, ο McGinn έδωσε «αέρα» δύο γκολ στην Aston Villa, και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Watkins έφτασε στο hat-trick, κάνοντας το 4-1.

READ  ΑΕΚ: Νέα δεδομένα με τον Danchenko

Κάποιος περίμενε ότι η Λίβερπουλ θα μπει στο δεύτερο ημίχρονο έντονα, αλλά αυτό δεν συνέβη. Αντίθετα, οι Reds παραδέχτηκαν ένα πέμπτο γκολ, αυτή τη φορά από την Barclay στο 55 ‘. Η αντίδραση ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Salah, ο οποίος μείωσε το σκορ σε 5-2. Η επιθετική κλιμάκωση της γηπεδούχου ομάδας συνεχίστηκε με τον Γκριλς στο 66ο λεπτό, ενώ ο ίδιος ο παίκτης το έκανε 7-2 σε 75 λεπτά εναντίον ενός αντιπάλου που εμφανίστηκε υπνωτισμένος. Αυτός ήταν ο τελευταίος στόχος αυτού του ασθενούς από κάθε άποψη αγώνα, στον οποίο βρήκε μια εντυπωσιακή νίκη για τον Άστον Βίλα, ο οποίος έφερε την Λίβερπουλ 7-2.