Atromitos-AEK: Δημιουργήθηκε η εκκρεμότητα “Mandalos” σε εκκρεμότητα “AEK και” no more “

Στον αγώνα ενάντια στο Βόλφσμπουργκ, προτού έρθει το επικό προκριματικό με τον Ansarivard στο τέταρτο λεπτό καθυστέρησης, πολέμησε την ΑΕΚ … με τους δαίμονες του. Σαν να είναι ένα σενάριο ταινίας με τον ήρωα, τον πιο τυχερό άνθρωπο στον κόσμο που έχει κληθεί για εμπόδια για να υπερασπιστεί … το χαρούμενο τέλος. Ο Μαντάλος έχασε 0-1 από τη γερμανική ομάδα λίγο πριν το ημίχρονο, όλα πήγαν στραβά στην υπερβατική ΑΕΚ.

Στο Περιστέρι, λίγες μέρες μετά το θρίλερ του ΟΑΚΑ, το ίδιο. Σαν να παίζεις μοίρα στην ΑΕΚ. Η Carrera έκανε ορθολογικές επιλογές στο αρχικό line-up, βάζοντας τον Ansarivard στη θέση της Oliveira, επιστρέφοντας τον Mandalu στο midfield και δαιμονώ τον Garcia. Αφού είδε το πρώτο του να δείχνει εκτός δράσης την τελευταία στιγμή λόγω ασθένειας, στο δεύτερο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία που θα μπορούσε να είχε σκοράρει αν η θέση του Μάνταλου δεν ήταν χλιαρή, ενώ στο 15ο λεπτό προκάλεσε τον τραυματισμό του Γκαρσία, ο οποίος ξεκίνησε από την ταραχώδη αντιπαράθεση και την αναγκαστική αλλαγή.

Σαν να μην ήταν όλα αυτά αρκετά, στο 24ο λεπτό, ο Γκότας Ατόμητος προηγήθηκε 1-0 με κεφαλιά μετά από ένα κόρνερ, σηματοδοτώντας τον δεύτερο αγώνα στη σειρά. Την περασμένη Κυριακή βρισκόταν στο “Genti Koule” εναντίον του OFI σε καθυστέρηση, κάτι που τον έκανε 2-2, τώρα βρίσκεται στο Περιστέρι, υπό διάφορες συνθήκες, σώζοντας ξανά την ομάδα του.

Η ΑΕΚ έπρεπε να πολεμήσει όλες τις δυσκολίες που τους παρουσίασε ο αγώνας καθώς και την ανέμελη ενέργεια του Πέτρου Μαντάλου στο 39ο λεπτό. Έχοντας καταλάβει την μπάλα με τον Κιβρακίδη, ο καπετάνιος της ΑΕΚ βρήκε τον παίκτη με τις ράβδους στο στήθος του και αποβλήθηκε σωστά, σοκαρίζοντας την ομάδα του για το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Την Πέμπτη ήταν η χαμένη ποινή εναντίον του Βόλφσμπουργκ, η οποία δεν ήταν θανατηφόρα, την Κυριακή το βράδυ ήταν η απόλυση που «κρέμασε» την ομάδα του στις χειρότερες στιγμές. Το τελευταίο χτύπημα για τον Μάνταλο ώθησε την ΑΕΚ να μπει στο αποδυτήριο αφού έχασε 1-0 από την πλάτη του, αφού οι Γκαρσία και οι ΗΠΑ έχασαν με έναν μικρότερο παίκτη μετά την απόλυση του αρχηγού τους.

READ  Η δοκιμή της Χρυσής Αυγής: Προσφυγές χρυσοχόων για σχόλιο - στην αίθουσα των δικαστηρίων και στο Cassidyares - Κοινωνία

Όχι έτσι με το Βόλφσμπουργκ. Ούτε με το Βόλφσμπουργκ τα εμπόδια που βρήκε στον τρόπο της ΑΕΚ που έπρεπε να ξεπεράσει ξανά σε λίγες μέρες. Και αν υπήρχε κίνητρο και ξεκάθαρο μυαλό στον αγώνα ενάντια στη γερμανική εθνική ομάδα παρά τις αντίξοες συνθήκες, στο Περιστέρι δεν υπήρχε ούτε ξεκάθαρο μυαλό ούτε υπομονή. Σαν κάτι να «βιδώνει» τα «κίτρινα-μαύρα» μυαλά που προσπαθούσαν όλο και περισσότερο να συνειδητοποιήσουν τι ακριβώς συνέβη στο πρώτο μέρος, ειδικά με την ενέργεια του Μάνταλο να αφήσει την ομάδα του να υποστεί ένα ψηφιακό ελάττωμα, παρά τον τρόπο που θα προσπαθούσαν να πάρουν ισοπαλία για να σώσουν την παρτίδα.

Από την άλλη πλευρά, ο Atromitos είχε ένα ευκολότερο έργο σε σύγκριση με την περασμένη Κυριακή εναντίον του OFI. Τώρα δεν έπρεπε να επιτεθεί για να κερδίσει ισοπαλία, αλλά έπρεπε να διαχειριστεί το σκορ υπέρ του. Εάν υπάρχει ένα κοινό σημείο μεταξύ των δύο αγώνων είναι η αποτυχία των ευκαιριών των οικοδεσποτών να «καθαρίσουν» τον αγώνα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ντροπαλά να δημιουργεί συνθήκες μετά το 70 ‘και αφού το παιχνίδι απέκτησε για πρώτη φορά τον χαρακτήρα “do-or-die” για τους Yellow-blacks. Ωστόσο, η ομάδα του Massimo Carrera δεν ένιωσε και δεν εκφοβίζει τον Atromitus, καθώς άσκησε μεγαλύτερη πίεση στον εαυτό του για να διατηρήσει το 1-0 μέχρι τον τελικό λόγω της αποτυχίας του στις πιθανότητες που είχε δημιουργήσει ενάντια στην προβληματική “κίτρινη και μαύρη” άμυνα. .

Συμπερασματικά, η ήττα με 1-0 από την ΑΕΚ έφτασε σε ένα σημείο όπου δεν ήταν απαραίτητο, αλλά δεν θα έκανε πολύ ζημιά. Το ιδανικό σενάριο ήταν να πολλαπλασιάσετε τις νίκες με το Βόλφσμπουργκ και τον Ατρόμητο, να διατηρήσετε το πρώτο σκορ, να ρίξετε το δεύτερο και να εργαστείτε για να σταματήσετε το τουρνουά για να επαναλάβετε την επανεκκίνηση και να “συνδέσετε” την ομάδα.

READ  Ο Άσαντ παίρνει θέση: Ο Ερντογάν είναι ο κύριος υποκινητής της σύγκρουσης Ναγκόρνο-Καραμπάχ

Ωστόσο, το πιο σοβαρό πρόβλημα της ΑΕΚ είναι η ψυχή του Petros Mandalos. Το χαμένο πέναλτι με τον Βόλφσμπουργκ δεν κόστισε, αυτό που συνέβη μετά τον αγώνα στην περιοχή γύρω από την Οάκα και η υποστήριξη των ανθρώπων ήταν το αποκορύφωμα αυτής της θριαμβευτικής νύχτας, αλλά η ενέργειά του στον αγώνα με τον Atromitus, αφήνοντας την ΑΕΚ με 10 παίκτες από 39 ‘, είναι ένα σουτ που πρέπει να μείνει στον σκληρό δίσκο “Και δουλέψτε (και αυτό) στην περιοχή.

Η συζήτηση για αυτό είναι κάτι που αποκτά τώρα σατανικές τάσεις. Με τον αγώνα χθες, Εμφανίστηκε μια σελίδα στο Facebook που ρωτάει “Όχι άλλο Mandalo στην ΑΕΚ”Όπως αυτό που ο Κατσουράνης ζήτησε από την εθνική ομάδα να το τελειώσει. Είναι μια μεγάλη εφημερίδα για την ένωση που δεν έχει μάθει να ζει χωρίς αυτήν. Αλλά θα έπρεπε να είχε ψάξει τη ζωή της διαφορετικά, όπως αυτός ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής, καθώς είναι ακροβατική μεταξύ φυσιολογικής και παράνοιας με όλα όσα συμβαίνουν γύρω του.

Στην απέναντι όχθη, το σοκ του Ατρόμητου στην πρεμιέρα του Βόλου φαίνεται να ήταν τα κακά τόξα. Συνδεμένος στο Τόμπα, Δεμένος στο Ηράκλειο, Θρίαμβος πάνω από την ΑΕΚ σε μια σειρά που ουσιαστικά δίνει ψυχολογία και μια ευκαιρία για τον Κένεντι να εργαστεί πιο ήσυχα στο διάλειμμα. Σε αντίθεση με την Carreras …

More from Isa Naqvi

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 75-57: Πρεμιέρα με … ρόπαλο (vid) | League Basketball: Ο αγώνας

Οι οικοδεσπότες ξεκίνησαν τον αγώνα εντυπωσιακά και στις δύο πλευρές του δαπέδου....