Granada PAUK: Εξάλειψη ευκαιριών και νίκης (Βίντεο + Φωτογραφίες)

ο ΠΑΟΚ Ήταν μπροστά στη Γρανάδα, είχε ένα γκολ, είχε μερικές καλές στιγμές, αλλά το έχασε και δύο ακόμη πόντους, αφού έμεινε στο 0-0.

Ο “Δικηκάλος” έχασε την ευκαιρία να κερδίσει μεγάλα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δημιουργήθηκε ισπανική ομάδα και έτσι ο αγώνας με τον Αϊντχόβεν στην Τούμπα στις 5/11, μετά τη νίκη της Ολλανδίας στην Κύπρο, είναι οριστικός.

Σχηματισμοί

Ο Abel Ferreira ξεκίνησε τον ΠΑΟΚ με το δημοφιλές 3-4-3, αλλά με αλλαγές στα πρόσωπα. Ο Zivkovts ήταν στο τέρμα και στο τρίο στην άμυνα αντί του Μιχαηλίδη, προσθέτοντας περισσότερη εμπειρία με τον Crespo δίπλα στη Varela, Ingason.

Στο κέντρο, ήθελε περισσότερη προπόνηση και δημιουργικότητα και αντί του Esiti, ο οποίος ξεκίνησε με την Ομόνοια, ο κύριος παίκτης ήταν ο Ντάγκλας Αυγούστου. Ο βραζιλιάνικος μέσος (ο οποίος έγραψε πίσω στο σπίτι ότι η Ferreira τον θέλει στο Palmeiras) έπαιξε μετάβαση με την Ομόνοια, μετά από απουσία 7,5 μηνών. Δίπλα του, φυσικά, ήταν το Swab.

Το δεξί-πίσω τρέξιμο για πρώτη φορά στο αρχικό line-up αφού υπέστη τραυματισμό με τον Besiktas, ήταν ο Rodrigo και ο Giannolis στα αριστερά. Στην επίθεση, A. Ζίβκοβιτς, Μόργκ Τσολάκ.

Η ομάδα της Γρανάδας παρατάχθηκε 4-2-3-1. Στο τέλος, Roy Silva, δεξί-πίσω, Vallejo, αριστερά, Niva και πώμα, Γερμανικά, Herrera. Στη μέση ήταν ο Γκονόν, η Μίλα, ο δεξί πτέρυγας Μαχς, αφήνοντας τον Κένεντι και την Πουέρτα πίσω από τη Σουάρεζ.

Εξαιρετική στην άμυνα

Το ΠΑΟΚ διαβάστηκε, πιέστηκε σωστά στα μισά του, κλείνοντας χώρους και από την αρχή δεν άφησε τη Γρανάδα να παίζει κάθετα. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να εισέλθουν με βία, αλλά σύντομα διακόπηκε από τον “Decevalus”. Στην πραγματικότητα, στο 17ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή πρώτη στιγμή, όταν ο Swab έκανε φάουλ από την αριστερή πλευρά, αλλά η κεφαλίδα του Βαρίλλα στη μικρή περιοχή βγήκε.

READ  Μια επική έκπληξη για το Μονακό, 3-2 Paris Saint-Germain (δείτε το βίντεο)

Smear δέσμη

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν πλέον σε κίνδυνο και μετά από 20 λεπτά έλεγχε τον αγώνα και προσπάθησε να τον παίξει. Στο 27ο λεπτό, σκόραρε, αλλά ο Swap ήταν άτυχος. Στον σταυρό Ingason, ο Αυστριακός μέσος έριξε ένα αριστερό σουτ με έναν εξωτερικό πτέρυγα, αλλά η μπάλα έληξε στη ρίζα της δεξιάς ράβδου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να μην απειλεί και η Γρανάδα είχε έναν παθητικό ρόλο, αλλά δεν είχε κάποια αυτοματοποίηση και ένα καλό τελικό πέρασμα. Στο 38ο λεπτό, το πέρασμα του Giannolis κόπηκε στο ivkovic, προτού το εκτελέσει από καλή θέση, ενώ στο 43ο λεπτό, ο Ingason πυροβόλησε στη μεγάλη περιοχή, αν και είχε επιλογές να περάσει.

Οι Ισπανοί είναι ισχυροί

Μπήκε στη Γρανάδα ισχυρότερα στο δεύτερο ημίχρονο, και σημείωσε διαδοχικά κόρνερ, ένα από τα οποία ήταν στο 50ο λεπτό, κατά την εκτέλεση της Μίας, και ο Γκονάλον κούνησε και ο Ζίβκοβιτς απέρριψε εντυπωσιακά.

Λείπει το τελευταίο πάσο

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε καλά στην άμυνα και δεν επέτρεπε στην ισπανική ομάδα να παίξει όρθια, αλλά δεν είχε τελικό πέρασμα στην αντεπίθεση. Ο Morge και ο Zivkovic ήταν σε μια ταπεινή μέρα, ο Swap ήταν κουρασμένος και έκανε πολλά λάθη και η μπάλα δεν πήγε δεξιά στον Tsolak για να βρει το χώρο και το χρόνο για να το πάρει.

Χαμένες ευκαιρίες

Στο 84ο λεπτό, με ένα ωραίο πέρασμα από το El Kantouri, ο Svenderski έκανε μια αδύναμη προσφορά στον Roy Silva από μια καλή θέση. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στα 87 ‘ο Roy Silva σημείωσε το αριστερό σουτ του Ζίβκοβιτς. Επομένως, ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε, αλλά έχασε την ευκαιρία να πετύχει μια μεγάλη νίκη.

READ  Gist: «Ο γιος μου γεννιέται, ο καλύτερος μου 7 στον Παναθηναϊκό!» (Vids) | Ευρωλίγκα

Φώναξε για ποινή

Ο ΠΑΟΚ τη δεκαετία του 1990 ζήτησε ένα πέναλτι στην πληρωμή του Χέρμαν πάνω από το Swap, αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής Thiago Martins ζήτησε τη συνέχιση του αγώνα, οπότε οι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης άφησαν ένα παράπονο ότι ήταν ανώτεροι, αλλά στο δεύτερο ματς της ομάδας έριξαν δύο πόντους.

Γρανάδα (Diego Martinez): Roy Silva, Gonalon (90 ‘Bryce), Mejia, Herman, Suarez (73’ Montoro), Puerta, Mahes (90 ‘Duarte), Niva, Vallejo, Herrera (60’ Molina), Kennedy (73 ‘Soro).

PAUK (Abel Ferrara): Zivkovic, Ingason, Varela, Crespo, Rodrigo (75 ‘Oggy), Giannolis, Swab, Augusto, Morg (69’ El Kantouri), A. Zivkovic, Tsolak (69 ‘Svendersky).