League Cup, Tottenham-Chelsea 1-1 (5-4 πέναλτι): Η λευκή μπάλα έστειλε τη Σπιρόνια στην οκτάβα.

Το περασμένο Σάββατο (27/09), απορρίφθηκε μια πολύ αμφιλεγόμενη ποινή την τελευταία στιγμή της καθυστέρησης Από το Τότεναμ Δύο πόντοι εναντίον του Νιουκάστλ και εξοργίστηκαν ο Χοσέ Μουρίνιο, ο οποίος έφυγε για το αποδυτήριο πριν από τον αγώνα.

Μόλις τρεις μέρες αργότερα, η λευκή μπάλα “χαμογέλασε” στον προπονητή της Σπυρονίας, αφού είδε την τρέχουσα ομάδα του να προκρίνεται στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Λιγκ, για να εξαλείψει το πιο ξεχωριστό από το πρώην (Τσέλσι), χάρη σε μια χαμένη ποινή από τον Mason Mount, μετά από ισοπαλία 1-1 στο 90 Λεπτό (5-4 σε πέναλτι).

Ο αγώνας ξεκίνησε παρά το τέλος του Ιδανικό για μπλουζΑυτός που τον προηγήθηκε πριν ολοκληρώσει τα πρώτα 20 λεπτά (18 λεπτά), σκόραρε ο Timo Werner, με ένα πολύ εντυπωσιακό σουτ από το ύψος μιας μεγάλης περιοχής, το πρώτο του γκολ ως παίκτης της Τσέλσι.

Κατά τύχη, ο Γερμανός σκόραρε στο γήπεδο καθώς σημείωσε το τελευταίο του (ευρωπαϊκό) γκολ ως παίκτης στη Λειψία, στις 19 Φεβρουαρίου, στον πρώτο αγώνα εναντίον της Τότεναμ στη φάση “16” (ίδια σκηνή!) Των πρωταθλητών. Σύνδεσμος.

Ο Έντουαρντ Μίντι, που έκανε το ντεμπούτο του κάτω από την Τσέλσι, αρνήθηκε τον ισοσταθμιστή του Έρικ Λαμέλα (35), σε έναν τεταμένο αγώνα, όπως αποδεικνύεται από το επιχείρημα μεταξύ δασκάλου (Χοσέ Μουρίνιο) και μαθητή (Φραν). Λαμπάρντ).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γάλλος-Σενεγάλος τερματοφύλακας είχε περισσότερη δουλειά με τον ανερχόμενο Τότεναμ, ο οποίος δεν έχασε την εστίαση, ακόμη και όταν ο Έρικ Ντάιερ έφυγε από το γήπεδο και πήγε στο γκαρνταρόμπα για να καλύψει την (μεγάλη) ανάγκη του, με τον Μουρίνιο να τον κυνηγήσει!

READ  Ανακοινωθέντα αποτελέσματα - Newsbeast

Η Chelsea ισορροπήθηκε για λίγα λεπτά, αλλά στο 83ο λεπτό στο ντεμπούτο του Sergio Regilon, έδωσε μεγάλη ενέργεια και ένα σταυρό πέρασμα στη Lamela, έως ότου η Αργεντινή έστειλε την υπόθεση για να προκριθεί σε πέναλτι.

Κατά τη διαδικασία της λευκής μπάλας, όλοι σκόραραν, εκτός από την τελευταία. Ο Mason Mount δεν είχε καλή απόδοση, και η μπάλα χτύπησε το δοκάρι και βγήκε, στέλνοντας την Τότεναμ στους προημιτελικούς.