Serie A, Roma-Inter 2-2: Mazzara στο “Olimpico”, αλλά χωρίς νικητή

ο μεταξύ Χρειάστηκε πόντους για να πλησιάσει το Μιλάνο στην κατάταξη που γιόρτασε το Σάββατο το βράδυ (09/01) με ένα άνετο hat-trick εναντίον του Τορίνο 2-0 και παρέμεινε στην κορυφή. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να ξεφύγει από το διπλό “Olympico” καθώς η Ρώμη την έβαλε σε δύσκολη θέση και δεν της επέτρεψε να γιορτάσει τη νίκη.

Πρόγραμμα οδήγησης Glomex (40599w16ki4e70hs, v-c8fjffz3gno1-sf)

Από την άλλη πλευρά, ο Giallorossi δεν θα πρέπει να είναι χαρούμενος μετά από αυτήν την κλήρωση, καθώς βλέπουν τώρα ένα όνειρο να διεκδικήσουν τον τίτλο φέτος.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα ανήκαν εξ ολοκλήρου στην Ίντερ. Μπήκε σκληρά ψάχνοντας για το γρήγορο γκολ και σκόραρε σχεδόν στο 13ο λεπτό. Ο Lotaro δέχτηκε τη μπάλα στην περιοχή και έριξε ένα ισχυρό σουτ, αλλά είδε την προσπάθειά του να το εξουδετερώσει από τον Paw Lopez, ο οποίος το έσπρωξε σε μια γωνία. Τότε ήταν η σειρά του Λουκάκου να απειλήσει το σπίτι του αντιπάλου, μετά από αυτή τη γωνία η ομάδα του κέρδισε, πήδηξε ψηλότερα από όλους τους αντιπάλους του και πήρε το κεφάλι του. Αλλά ο τερματοφύλακας “Γιαλόροσι” είπε ξανά “όχι” με μια υπέροχη λειτουργία και κράτησε την καρδιά του υγιή.

Η Ίντερ μπορεί να είχε τα περισσότερα από τα στάδια στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο Ρώμη Ήταν τελικά αυτός που ήταν τυχερός που άνοιξε το σκορ πρώτα. Στο 17ο λεπτό του αγώνα, ο Ferretto έκλεψε τη μπάλα από τον Hakimi, το έδωσε στην Pellegrini και με ένα ισχυρό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Hadanovic 1-0. Οι επισκέπτες αντιμετώπισαν έντονα παράπονα σχετικά με τον διαιτητή αφού σημείωσαν το γκολ, καθώς ισχυρίστηκαν ότι ο Ferretto είχε μολυνθεί από τον Hakimi νωρίτερα στο στάδιο.

READ  ΠΑΟΚ-Bas Giannina: Ακύρωσαν όλους τους κανονισμούς χωρίς ίχνος ντροπής

Glomex Trigger (40599w16ki4e70hs, v-c8fgnbvfhbs9-sf)

Το γκολ που έχασε η Ίντερ δεν επηρέασε την απόδοσή τους και συνέχισε την πίεση του γκάζι. Στην πραγματικότητα, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, σκόραρε με τον Lotaro, αλλά ο Αργεντινός επιθετικός “The Nerazzurri” βρισκόταν σε ακανόνιστη κατάσταση και έτσι ο στόχος του δεν παραχωρήθηκε, ακόμη και μετά τον έλεγχο της VAR.

Τέλος, ο Ίντερ… μονόλογος απέδωσε στα 55 ‘. Ο Μπρουζόβιτς πήρε το κόρνερ και την κεφαλιά του Σκρινιάρ που έβγαλε τον αγώνα. Σαν να μην ήταν αρκετό, “Giallorossi” παραχώρησε σε λιγότερο από δέκα λεπτά το δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά από τον Χακίμι, μετά τη δεύτερη βοήθεια του Μπρουζόβιτς στον αγώνα. Το πίσω μισό του 22χρονου έλαβε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά του γηπέδου και με ένα υπέροχο σουτ που στάλθηκε με τη βοήθεια του σταυρού προς τα δίχτυα, σταματώντας τον αγώνα.

Glomex Trigger (40599w16ki4e70hs, v-c8fhw2yujjzd-sf)

Glomex Trigger (40599w16ki4e70hs, v-c8fhymc4lzxd-sf)

Καθώς όλα δείχνουν ότι η Ίντερ θα φύγει από το “Olympico” στο διπλό, ο Mancini ήρθε στο 86ο λεπτό για να κάνει το σκορ 2-2, κόβοντας τα “φτερά” των φιλοξενούμενων. Το αποτέλεσμα είναι το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων.

Glomex Trigger (40599w16ki4e70hs, v-c8figgvtkxrl-sf)

Έτσι, μετά από αυτήν την ισοπαλία, η Ίντερ παρέμεινε στο +3 από τους Ρομά και -1 από τους πρωταθλητές AC Milan. Από την άλλη πλευρά, ο “Giallorossi” έχασε την ευκαιρία να “πιάσει” την πλευρά του Conte στην κατάταξη και τώρα έχει χάσει αρκετό έδαφος για να πολεμήσει τη μάχη του τίτλου.

Ρώμη: Pau Lopeth, Mancini, Smalling, Ipaneth, Carsdorp, Villar, Ferretto (79 Cristante), Spinacola (73 Pires) Pellegrini, Mkhitaryan, Dzico (88 Mayoral)

READ  Χρυσοχοΐδης: Θα διερευνηθεί η πορεία του ΚΚΕ και υπάρχουν παραβιάσεις του ποινικού κώδικα

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρινάρ, Ντε Βρέι, Μπαστόνι, Χακίμι (82 Κολάροφ), Παρέλα, Μπρουζοβί, Βιντάλ (82 Τζιαγλιαρντίνι), Ντάρμια (34 Νέοι), Λουκάκου, Μαρτινέζ (77 ‘Περίσιτς)